Jak pomóc bezdomnym zwierzętom

Jak pomóc bezdomnym zwierzętom

Bezdomność zwierząt to problem samorządów, który narasta szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Z wyrzucanymi psami i przepełnionymi schroniskami można sobie poradzić, o czym przekonywano 31 maja na spotkaniu w Starostwie Powiatowym.

Do udziału w spotkaniu, na którym omówiono programy zwalczania bezdomności zwierząt i zapewnienia im opieki w 2017 roku, zostali zaproszeni pracownicy merytoryczni miast i gmin. Omówiono przykład dobrze wdrażanych praktyk, na przykładzie gminy Aleksandrów Łódzki.

- W schronisku, z którym współpracuje samorząd, jest teraz 7 zwierzaków, a w ciągu pół roku było ich zwykle około 80 – podkreślała Katarzyna Rezler, z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Aleksandrowie Łódzkim.

Receptą na skuteczną walkę z bezdomnością zwierząt złożył się skuteczny program adopcji, bezpłatne chipowanie oraz sterylizacja i tymczasowe domy. Ważna jest rejestracja zwierzęcia.

– Jeśli osoba zgłasza błąkającego się psa czy podrzucone szczeniaki musi podać wszelkie niezbędne dane. To pozwoliło na wyeliminowanie fałszywych zgłoszeń – 70% przypadków zgłaszali sami właściciele, którzy chcieli się pozbyć kłopotu.  Pomocnym rozwiązaniem są media społecznościowe. Już po godzinie od zgłoszenia zwierzęcia, film lub zdjęcia jego udostępniane są w internecie – zaznaczała Katarzyna Rezler

Więcej o:
pies kot adopcja schronisko dla zwierząt
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE