Jak kłaść płytki? 5 najważniejszych zasad w układaniu płytek ceramicznych

Jak kłaść płytki? 5 najważniejszych zasad w układaniu płytek ceramicznych Fot. shutterstock_69950158

Układanie płytek to zadanie dla glazurnika… - niekoniecznie! Jest to czynność, którą może wykonać każdy, minimalizując tym samym koszty remontu i wykończenia mieszkania. Kafle do łazienki układamy zawsze na odpowiednio przygotowanym podłożu, wykonujemy dylatację, ale też planujemy wcześniej ich ułożenie, aby uniknąć ich niepotrzebnego docinania. Ponadto, kafle do łazienki, jak i kuchni możemy kleić kilkoma metodami, jednak tylko jedna jest łatwa i skuteczna, to metoda kombinowana. Pozostaje jeszcze kwestia fugowania. Szczeliny wypełniamy często masą zbyt wcześnie, kiedy zaprawa nie jest jeszcze wyschnięta. Należy cierpliwie poczekać, przynajmniej jeden dzień.

Przygotuj podłoże

Kafle do łazienki układamy zawsze na podłożu czystym i odpowiednio wyrównanym. Zaprawa klejowa czy kurz zmniejsza przyczepność płytek, które już po krótkim czasie mogą tracić kontakt z podłożem i tym samym odpadać. Musimy pozbyć się też tłuszczu i wapna. Podłoże powinno być stabilne, dlatego jeżeli stara warstwa ceramiczna jest krucha i się łuszczy, powinniśmy ją skuć. Po oczyszczeniu powierzchni warto nałożyć na nią dodatkowo emulsję gruntującą, która zwiększa przyczepność kleju.

Kafle do łazienki kleimy metodą kombinowaną

Płytki ceramiczne możemy kleić na kilka sposobów, jednak wciąż najskuteczniejszą jest metoda kombinowana. Polega ona na naniesieniu warstwy kleju zarówno na podłoże o powierzchni nie większej niż 1 m², jak też na płytkę. Dotyczy to wszystkich formatów, zarówno tych najmniejszych, jak też średnich, np. Lappato oraz dużych. Kleju nie może być jednak zbyt dużo. Po dociśnięciu płytki powinien jednak wydostać się jej bokami, nadmiar usuwamy, zanim zaprawa zaschnie. Zbyt cienka warstwa może spowodować obniżoną przyczepność do podłoża. Powstaną puste przestrzenie, gdzie będzie gromadziła się woda.

Metodę „kombinowaną” inaczej „łączoną” stosuje się przede wszystkim przy wykładaniu płytek gresowych w celu zwiększenia przyczepności kleju do strony montażowej płytki. Płytki gresowe ze względu na bardzo niską nasiąkliwość wodna, powinny zostać przetarte klejem od spodu gładką stroną pacy.

Planuj rozkład płytek wcześniej

Zanim kafle do łazienki znajdą się na ścianie lub podłodze, trzeba właściwie rozplanować ich ułożenie. Uwzględniamy przy tym powierzchnię do opłytkowania i format płytek, czyli w przypadku Lappato będzie to 59,3 x 59,3 mm. Wykonujemy stosowne obliczenia, dzięki którym wiemy, ile płytek będziemy potrzebować, aby uniknąć ich docinania. To pozwoli nam też wybrać ich układ, a jeżeli konieczne jest ich docięcie, to powinno pojawić się w najmniej widocznym miejscu.

Nie zapomnij o dylatacji

Posadzka ceramiczna „pracuje”, co jest efektem rozszerzalności termicznej. Wymaga to zastosowania szczelin dylatacyjnych, które tę pracę kompensują. Należy je wykonać przede wszystkim w miejscach, gdzie ściany łączą się z podłogą, podłoża się ze sobą stykają lub są wykonane z różnych materiałów. Zaleca się też dylatację przy ogrzewaniu podłogowym i dużych powierzchniach. Kafle do łazienki, które nie będą mieć wykonanej dylatacji, będą tracić kontakt z podłożem, co spowoduje ich odpadanie.

Fugowanie dopiero po 24 godzinach

Po ułożeniu płytek należy pozostawić powierzchnię do wyschnięcia na ok. 24 godziny. Po upływie tego czasu zaprawa będzie już sucha i można będzie wykonać fugowanie. W przeciwnym razie istnieje ryzyko pojawienia się przebarwień. Na każdym kleju znajduje się informacja, jak długo on wysycha. W przypadku szybkoschnących może być to zaledwie kilka godzin.

Najtrudniej układa się płytki mozaikowe, czyli te o małym formacie oraz kafle wielkoformatowe, które mają duże rozmiary. Najmniej problemów powinny przysporzyć typowe, średnie rozmiary płytek.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE