Jak i kiedy obcinać paznokcie u niemowlaka?

Jak i kiedy obcinać paznokcie u niemowlaka?

Małe rączki i stópki nowo narodzonego dziecka to widok, który bez wątpienia zachwyci każdego. Właśnie ta kruchość i delikatność wzbudzają zachwyt, a także przerażenie. Wszystko to sprawia, że obcinanie paznokci maluszkowi to problem, który dotyczy niemal każdego rodzica. Kiedy można zacząć to robić oraz jak odpowiednio zabrać się do tego?

Obcinanie paznokci u noworodka — kiedy można zacząć?

Paznokcie kształtują się u dziecka już mniej więcej w trakcie 16. tygodnia ciąży. Czasem ich długość u świeżo narodzonego noworodka budzi zdziwienie. Im dłużej maluszek jest w brzuchu, tym dłuższe paznokcie będzie mieć w dniu swoich urodzin. Jeszcze przed pojawieniem się nowoczesnych metod określania daty płodu, jego "przenoszenie" można było określić właśnie po długości paznokci.

Nie każdy wie, ale mimo długości paznokcia, nie należy obcinać go od razu po urodzeniu maluszka. Wszystko dlatego, że długi czas pływał on w płynie owodniowym, co sprawiło, że jego paznokcie po urodzeniu są bardzo miękkie, A niejednokrotnie zrośnięte z opuszkami palców. Dopiero po około 2-3 tygodniach płytka paznokcia jest na tyle sztywna, że bez żadnych wątpliwości można skrócić paznokcie noworodka. 

Dość częstym zjawiskiem jest samoistne kruszenie i łamanie się paznokci. W takim przypadku należy obciąć jedynie wystającą część paznokcia. Bywa, że tkanka ta na tyle szybko się wykruszy, że nie będzie potrzeby jej skracać.

Ważnym zaleceniem jest to, by nie obcinać paznokci w trakcie pobytu w szpitalu. Jest to istotne, ponieważ miejsce to jest prawdziwą wylęgarnią bakterii i zarazków. Każde najmniejsze zranienie może zakończyć się niepotrzebnymi komplikacjami. W związku z powyższym najlepszym rozwiązaniem będzie poczekanie z obcięciem paznokci maluszka do momentu powrotu do domu.

Jak prawidłowo obcinać paznokcie u niemowlaka?

Prawidłowe obcięcie paznokci u niemowlaka opiera się o następujące zasady:

  • Najlepszym czasem na skracanie paznokci jest pora po wykąpaniu maluszka. Wtedy to płytka paznokcia jest bardziej plastyczna. Innym świetnym rozwiązaniem jest wykonanie tej czynności podczas snu dziecka — gwarantuje to pełną swobodę ruchów podczas obcinania.
  • Zastosowanie specjalnie przeznaczonych do tego nożyczek, które cechują się zaokrąglonymi końcami. Warto postawić na sprawdzone modele, które cieszą się uznaniem młodych matek, jak np. Babyono. U starszego dziecka można stosować obcinaczki dla dzieci.
  • Nie należy stosować cążek ani pilników do obcinania skórek.
  • Do pierwszego obcinania paznokci noworodka warto poprosić położna środowiskową o pomoc.
  • Opuszek paluszka należy nacisnąć tak, aby odsłonić płytkę paznokcia i nie przeciąć skóry.
  • Paznokcie u rączek zaleca się obcinać na półokrągło, bez wycinania kącików.
  • Nie ma potrzeby wycinania skórek wokół paznokci.
  • Koniecznie trzeba przestrzegać zasad higieny osobistej. Każdy członek rodziny powinien posiadać własny zestaw do obcinania paznokci. Przed zabiegiem należy umyć rączki sobie i malcowi.

W przypadku obcinania paznokci u nóg należy postępować identycznie jak w przypadku rąk. Jednak z tą różnicą, że należy skracać je "na prosto". Takie działanie ma na celu zapobiegnięcie wrastaniu się paznokcia. Dodatkowo warto pamiętać, że nie należy wycinać kącików paznokcia.

Niestety dla wielu rodziców obcinanie paznokci okazuje się naprawdę ciężkim zadaniem. W przypadku niefortunnego skaleczenia dziecka należy od razu zdezynfekować ranę przy pomocy wody utlenionej lub soli fizjologicznej. Kolejno trzeba przyłożyć gazik w celu zatamowania krwawienia. Nie wolno nakładać bandaża ani plastra, a to dlatego, że maluszek może się nim zadławić.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE