Jak działają produkty do dezynfekcji rąk?

Jak działają produkty do dezynfekcji rąk?

Ostatnie kilka lat wyraźnie pokazało, że bardzo istotna dla człowieka jest odpowiednia higiena rąk oraz ich dezynfekcja. Preparaty służące do dezynfekcji mają jedno szczególne zadanie — zabijać drobnoustroje, które mogą gromadzić się na naszej skórze. Do najskuteczniejszych zaliczamy żele oraz płyny na bazie alkoholu. Mogą pochwalić się rewelacyjnym działaniem bakteriobójczym, a to już po pierwszych 30. sekundach od nałożenia. Sprawdź, jakie rodzaje preparatów bakteriobójczych wyróżniamy, co powinny zawierać standardowe produkty do dezynfekcji oraz jakich wirusów i bakterii pozbywamy się w ten sposób!

Rodzaje preparatów do dezynfekcji rąk

Wśród preparatów służących do dezynfekcji rąk znajdziemy przede wszystkim:

  • płyny antybakteryjne, 
  • żele antybakteryjne,
  • pianki antybakteryjne. 

W tej kategorii nie brakuje również innych wynalazków, w postaci chusteczek antybakteryjnych, które świetnie sprawdzają się podczas podróży. Mają idealną wielkość, dzięki czemu można je spakować do torebki, zabrać ze sobą na uczelnię, do pracy czy w daleką podróż samolotem. 

Co powinno znaleźć się w składzie produktu, aby działał bakteriobójczo?

Niezależnie od tego, czy chodzi o https://artigraf.pl/19982-plyn-antybakteryjny-do-dezynfekcji-rak-i-powierzchni-250-ml-hig7 płyn antybakteryjny, czy żel — każdy preparat, który ma zabijać wirusy, musi być oparty na alkoholu. Jest to bazowy składnik, bez którego nie zdziałamy nic. W produktach do dezynfekcji najczęściej stosuje się alkohol etylowy oraz alkohol izopropylowy. 

Stosowane stężenie to od 60 do 80%. Choć może zabrzmieć to paradoksalnie, im wyższe stężenie alkoholu, tym mniejszy potencjał zabijający bakterie. Dlaczego? Wynika to z faktu, iż struktury białek znajdujące się w bakteriach, wirusach czy grzybach łatwiej ulegają zniszczeniu w obecności wody. 

Preparaty na bazie alkoholu wykazują się wręcz ekspresową aktywnością bakteriobójczą. Wystarczy tylko 10 sekund, aby pozbyć się wirusów, grzybów czy prątków.

Poza alkoholem, produkty uznawane za bakteriobójcze, posiadają w składzie substancje nawilżające. Do najczęściej spotykanych składników zaliczymy panthenol, ekstrakt z aloesu, glicerynę. Ponadto w produktach tych nie brakuje konserwantów, barwników czy substancji zapachowych.

Jakie bakterie i wirusy umierają po styczności z produktami do dezynfekcji?

Zastanawiasz się, w jakim przypadku zadziałają żele i płyny bakteriobójcze? Tak naprawdę można z ich pomocą pozbyć się grzybów oraz bakterii gram-dodatnich i ujemnych. Częściowo produkty te oddziałują niekorzystnie na wirusy. Dlaczego częściowo? Wirusy dzielą się na te z osłonką oraz takie, które osłonki nie posiadają. W przypadku tych pierwszych, żele i płyny antybakteryjne są bardziej skuteczne. 

Alkohol etylowy wykorzystany do produkcji preparatów antybakteryjnych w stężeniu 60-80% poradzi sobie z wirusami grypy czy HSV. Nie są dla niego przeszkodą parvowirusy, rhinowirusy, rotawirusy, adenowirusy czy norowirusy. Preparaty na bazie alkoholu izopropylowego nie będą oddziaływać na enterowirusy. Podczas zakupu żelów antybakteryjnych, można przeczytać na etykiecie, że działają one na rotawirusy, salmonellę czy wirusy świńskiej grypy.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE