Jak doświetlać rośliny pokojowe?

Jak doświetlać rośliny pokojowe? Fot. Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Światło jest nam potrzebne do życia. Roślinom również. Dzięki niemu możliwa jest fotosynteza – jedna z najważniejszych przemian biochemicznych na Ziemi. Niedobór światła dla większości gatunków roślin jest zabójczy. Początkowo prowadzi do pogorszenia kondycji, pogorszenia ubarwienia, a w końcu do obumarcia rośliny. W naszym klimacie, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowym niektóre gatunki roślin mogą cierpieć z powodu niewystarczającej ilości światła, dlatego warto wtedy zapewnić im dodatkowe doświetlanie za pomocą specjalnych lamp.

Czy wszystkie rośliny doniczkowe potrzebują doświetlania?

Doświetlanie roślin doniczkowych jest szczególnie istotne w przypadku gatunków podchodzących z rejonów tropikalnych. Popularne gatunki taki jak gwiazda betlejemska, fikus drobnolistny czy epipremnum złociste to przykłady roślin tropikalnych, które mają dość duże zdolności adaptacyjne.

Dzięki nim możemy bez problemu uprawiać je w naszym klimacie. Jednak nawet one, w sezonie jesienno-zimowym narażone są niedobór światła, dlatego, aby zadbać o ich dobrostan, warto zapewnić im dodatkowe doświetlanie.

Objawy braku światła

Jak rozpoznać, że roślina ma za mało światła? Niedobór światła powinniśmy z łatwością zaobserwować, przede wszystkim głównym symptomem będzie zahamowanie wzrostu rośliny. Jej liście mogą zacząć brązowieć i żółknąć, a nawet może dojść do jej zamierania.

Jak doświetlać rośliny?

Doświetlanie roślin doniczkowych polega na zapewnieniu im dodatkowego oświetlenia w ciągu dnia, pochodzącego ze sztucznego źródła. Aby doświetlanie było skuteczne ważne, żeby wybrać odpowiednią barwę oraz ilość światła. Aby rośliny doniczkowe rozwijały się prawidłowo i produkowały chlorofil, potrzebują światła o określonym kolorze.

Przykładowo, światło czerwone jeszcze szczególnie wskazane dla kwitnących roślin doniczkowych, gdyż pobudza ono ich kwitnienie i zawiązywanie owoców oraz nasion. Z kolei światło niebieskie preferują rośliny liściaste. Poprawia ono grubość ich liści, pobudza wzrost i wydłużanie pędów.

Czym doświetlać rośliny?

W sezonie jesienno-zimowym, kiedy w naszym domu światła jest wyjątkowo mało, warto wdrożyć doświetlanie roślin, zwłaszcza tych pochodzących z terenów tropikalnych. Do doświetlania można używać różnego rodzaju lamp. Obecnie najpopularniejsze są lampy fluorescencyjne. Warto zainstalować w nich energooszczędne żarówki, które zadbają o domowy budżet.

Ekonomicznym rozwiązaniem jest również stosowanie oświetlenia LED, które pozwala na uzyskanie odpowiedniej barwy, a do tego jest energooszczędne. Można również wykorzystywać lampy halogenowe, które charakteryzują się korzystnym dla roślin zakresem promieniowania, jednak nie są zbyt korzystne dla budżetu, ponieważ pobierają dużo prądu.

Ciekawym rozwiązaniem są też lampy sodowe, emitujące żółtopomarańczowe światło, zbliżone do światła dziennego. Z kolei lampy rtęciowe wysokociśnieniowe emitują promieniowanie o barwie niebieskiej, żółtej oraz zielonej. Więcej na temat doświetlania roślin doniczkowych tutaj.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE