Jak dostać kredyt na dom bez zdolności kredytowej?

Jak dostać kredyt na dom bez zdolności kredytowej? Fot. pixabay.com

Brak zdolności kredytowej może być poważną przeszkodą podczas zakupu domu. Niestabilne dochody, zadłużenie, czy krótka historia kredytowa to częste powody, przez które banki odrzucają nasze wnioski o finansowanie. Czy zawsze musi to oznaczać rezygnację z marzeń o własnym lokum? W tym artykule omówimy, jak poprawić swoją sytuację finansową, aby zwiększyć szanse na zakup wymarzonej nieruchomości.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to miara, na podstawie której banki oceniają, czy klient będzie w stanie regularnie spłacać swoje zobowiązania. Instytucje finansowe analizują różne aspekty sytuacji finansowej wnioskodawcy. Na podstawie tych danych oceniają ryzyko udzielenia nam kredytu oraz to, na jakich warunkach mogą go zaoferować. Na pozytywną ocenę wniosku wpływ mają między innymi:

  • Wysokość i stabilność dochodów – bank sprawdza, jak regularnie i na jakim poziomie są nasze dochody.
  • Historia kredytowa – analiza wcześniejszych zobowiązań i tego, czy terminowo je spłacaliśmy.
  • Aktualne zobowiązania finansowe – kredyty, pożyczki, limity na kartach kredytowych, które mogą dodatkowo obciążać nasz budżet.
  • Wkład własny – wysokość oszczędności, jakie możemy przeznaczyć na zakup nieruchomości.
  • Zatrudnienie i jego stabilność – umowa na czas nieokreślony jest zazwyczaj postrzegana korzystniej niż umowa zlecenie czy praca na czas określony.
  • Wiek i sytuacja rodzinna – te czynniki wpływają na długość okresu kredytowania oraz ryzyko spłaty kredytu w dłuższym okresie czasu.

Brak wystarczającej zdolności może oznaczać trudności w uzyskaniu kredytu, ale nie wyklucza całkowicie możliwości finansowania. Banki mogą zaproponować nam dodatkowe rozwiązania. Może to być np. zwiększenie wkładu własnego lub umieszczenie we wniosku dodatkowej osoby.

Alternatywne metody uzyskania kredytu bez zdolności kredytowej

Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc nam w uzyskaniu finansowania. Są to między innymi:

  • Kredyt z poręczycielem – czyli drugą osobą, która zazwyczaj ma wyższą zdolność kredytową i może zagwarantować spłatę zobowiązania za nas w razie problemów.
  • Lepsze zabezpieczenie kredytu – przykładem może być zastaw nieruchomości, której wartość stanowi gwarancję dla banku. W ten sposób instytucja finansowa w prosty sposób obniża swoje ryzyko.
  • Kredyt z większym wkładem własnym – im większy wkład własny, tym często niższa będzie kwota kredytu, którą trzeba będzie zaciągnąć. Banki patrzą na takie przypadki przychylniej, ponieważ pokazujemy im, że jesteśmy pewni swojej decyzji.
  • Kredyt od prywatnych instytucji finansowych – niektóre firmy finansowe, oferują produkty finansowe, które nie wymagają tak rygorystycznej oceny zdolności kredytowej. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj są one droższe i mają mniej korzystne warunki. Pamiętajmy też, aby dokładnie sprawdzić firmę, z której usług chcemy skorzystać.

Decydując się na jakąkolwiek z powyższych opcji, należy dokładnie się nad nią zastanowić. Większość z nich, nieodpowiednio przemyślana może mieć naprawdę przykre konsekwencje. W przypadku braku spłaty instytucja finansowa będzie miała bowiem prawo zająć finanse nasze, lub co gorsza, osoby, która za nas poręczyła.

Porady na poprawienie zdolności kredytowej

Jeśli zdolność kredytowa nie jest wystarczająca, warto już z wyprzedzeniem podjąć odpowiednie kroki, aby ją poprawić. Oto kilka sprawdzonych porad, które mogą w tym pomóc:

  • Spłacanie obecnych zobowiązań – dzięki temu obniżą się nasze wydatki, a tym samym zwiększymy swoją wiarygodność w oczach instytucji finansowych.
  • Stabilizacja dochodów – postarajmy się jak najszybciej ustabilizować swoje źródło dochodów, np. poprzez dążenie do umowy o pracę na czas nieokreślony.
  • Budowanie historii kredytowej – terminowe spłacanie wcześniejszych zobowiązań to dla banku wskazówka, że może nam zaufać.
  • Zwiększenie wkładu własnego – im większy wkład własny, tym mniejsze ryzyko podejmuje bank, udzielając nam kredyt. Często możemy też dzięki temu pożyczyć mniejszą sumę.

Współpraca z profesjonalnym deweloperem jako klucz do sukcesu

Decydując się na zakup domu, warto niekiedy skorzystać z usług dewelopera. Współpraca z nim może znacząco ułatwić nam pozyskanie funduszy. Korzystając z usług firm takich jak 3cityestate.com można uzyskać pomoc specjalisty ds. kredytów hipotecznych. W przypadku jakichkolwiek problemów osoby te znają procedury obowiązujące w bankach i wiedzą, jak się do nich dostosować. Dzięki temu poinstruują nas co zrobić, żeby uzyskać finansowanie na nowe lokum. Co więcej, mogą skutecznie nam pomóc w znalezieniu najkorzystniejszych rozwiązań.

Podsumowanie

Brak zdolności kredytowej może być dużą przeszkodą przy zakupie domu. Na szczęście często nie musi oznaczać rezygnacji z marzeń o własnym lokum. Dzięki odpowiednio wcześniej podjętym działaniom możemy znacząco zwiększyć swoje szanse na jego uzyskanie. Nawet gdyby to nie pomogło, często można skorzystać z pomocy np. poręczyciela. Warto również rozważyć współpracę z profesjonalnym deweloperem, który często pomoże nam w uzyskaniu kredytu hipotecznego na korzystnych warunkach.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE