Jak często wymieniać pościel w sypialni?

Jak często wymieniać pościel w sypialni?

W łóżku i na pościeli gromadzą się roztocza, które u niektórych ludzi wywołują reakcje alergiczne. Mikroskopijne organizmy żywią się w szczególności martwym naskórkiem, a miękkie tkaniny w sypialni są dla nich idealnym siedliskiem. Właśnie dlatego trzeba pamiętać o regularnej zmianie pościeli, co zwiększa higienę panującą w sypialni. Jak często to robić?

Co ile zmieniać pościel w sypialni?

Wiele osób zmienia pościel w sypialni co kilka tygodni, a inni robią to jeszcze rzadziej, bo raz na kilka miesięcy. W rzeczywistości pościel okrywającą kołdrę i poduszkę powinno się wymieniać znacznie częściej, bo raz na dwa tygodnie. Stosowanie się do opisanych zasad dotyczy przede wszystkim alergików, ale nie tylko.

Na pościeli osadza się wiele zabrudzeń, takich jak pot, wydzieliny, resztki jedzenia, czy sierść zwierząt. To idealne warunki do rozwoju roztoczy, ale także drobnoustrojów mogących wywoływać choroby skóry. W o wiele większym stopniu należy zadbać o prześcieradła, których pranie zaleca się co najmniej raz w tygodniu. W ten sposób można uchronić się od przykrych konsekwencji, jakie ma obcowanie z niewidocznymi dla oka zarazkami.

Zwiększaj czystość panującą w sypialni

Regularne pranie pościeli to podstawa, jednak dla zapewnienia wysokiej higieny w sypialni trzeba stosować się do kilku zasad. Chodzi przede wszystkim o właściwe pranie tekstyliów, które powinny zostać poddane czyszczeniu w temperaturze min. 60 st. Celsjusza. Dopiero taka temperatura spowoduje, że roztocza znajdujące się na pościeli zginą.

Co jednak w sytuacji, gdy delikatna tkanina nie nadaje się do prania w wysokiej temperaturze? Wówczas po wysuszeniu materiał warto wyprasować, co również będzie działać zabójczo na roztocza.

Warto także zrobić przegląd szafy i w razie konieczności wymienić pościel na nową i niezużytą. W wielu przypadkach stara pościel, która od dawna zalega na półce, przesiąka nieprzyjemnym zapachem i nabiera niechcianego, żółtego koloru. Trudno pozbyć się go w praniu, a po rozłożeniu tkanina nie zachęca do odpoczynku.

Spanie w nowej pościeli nie tylko poprawia higienę snu, ale także zwiększa komfort odczuwany podczas odpoczynku. Dodając do tego odpowiednią pielęgnację tkaniny już od pierwszych momentów użycia, można oczekiwać, że posłuży ona lata.

Czystą pościel w sypialni powinno się zakładać co dwa tygodnie, a prześcieradła wymieniać raz na tydzień. Dotyczy to zwłaszcza alergików, ale także osób, które chcą chronić skórę przed groźnymi infekcjami. Na pościeli gromadzą się roztocza, pot, resztki jedzenia i wydzieliny, które warto regularnie usuwać.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE