Jak bezpiecznie robić zakupy?

Jak bezpiecznie robić zakupy? Fot. pixabay.com

Efektem wieści o zagrożeniu związanym z ryzykiem zakażenia koronawirusem są tłumy klientów w sklepach z żywnością. W związku z tym Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna wydała komunikat przygotowany na podstawie rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego dla branży handlowej.

W obiektach handlowych zaleca się: 

- Zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra).
- Promować dokonywanie płatności bezgotówkowych w placówkach handlowych.
- Promować regularne i dokładne mycie rąk przez pracowników obiektów handlowych wodą z mydłem lub ich dezynfekcję środkiem na bazie alkoholu (min. 60%).
- Upewnić się, że osoby przebywające w obiektach handlowych mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą.
- Umieścić dozowniki z płynem odkażającym w widocznych miejscach i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
- Wywiesić w widocznym miejscu informacje jak skutecznie myć ręce.
- Upowszechniać wśród pracowników wiedzę z zakresu bhp.
- Zwrócić szczególną uwagę na rekomendacje, aby podczas wizyt w placówkach handlowych NIE dotykać dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu.
- Przestrzegać higieny kaszlu i oddychania. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%).
- Nie obawiać się zwracać uwagi współpracownikowi i klientowi, aby nie kasłał i nie kichał w naszym kierunku, ani na produkty spożywcze.
- Zapewnić, aby pomieszczenia handlowe były czyste i higieniczne

Czytaj też: Radomszczanie panikują. W sklepach zaczyna brakować towaru

Powierzchnie dotykowe takie jak: kasy samoobsługowe, blaty, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury, terminale płatnicze) także wózki, koszyki muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem.

Wszystkie obszary często używane, takie jak toalety, pomieszczenia wspólne, powinny być regularnie i starannie sprzątane, z użyciem wody z detergentem.

Nie zaleca się noszenia maseczek ochronnych przez osoby zdrowe! Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.

Więcej o:
koronawirus koronawirus radomsko zasady robienia zakupów bezpieczne zakupy
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE