Inwentaryzacja w firmie budowanej – jak przeprowadzić ją rzetelnie?

Inwentaryzacja w firmie budowanej – jak przeprowadzić ją rzetelnie?

Przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych, prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów, zobowiązani są przeprowadzenia spisu z natury minimum raz w roku. Obowiązek ten dotyczy również branży budowlano-remontowej. Podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać inwentaryzację w przedsiębiorstwie i jaki program dla firm budowlanych wybrać, by spis przebiegał sprawnie i bezproblemowo.

Obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji – podstawa prawna

Konieczność wykonania spisu z natury na zakończenie roku podatkowego wynika bezpośrednio z art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Roczny dochód z działalności firmy prowadzącej KPiR stanowi bowiem różnicę pomiędzy wysokością przychodu a kosztami jego uzyskania, powiększoną o różnicę wartości pomiędzy początkowym i końcowym remanentem. Co do zasady, spis z natury jest więc niezbędny do ustalenia dochodu firmy, a tym, samym – wyliczenia rocznej podstawy opodatkowania.

Co obejmuje inwentaryzacja w firmie budowlanej?

Zgodnie z prawem, w spisie należy ująć wartość wszystkich:

- materiałów (surowców) pomocniczych i podstawowych,
- towarów handlowych,
- półproduktów i wyrobów gotowych,
- odpadów orz braków.

Warto dodać, że do wyrobów własnej produkcji, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zaliczają się również usługi i roboty budowlane. Jak nietrudno się domyślić, wykonanie remanentu tradycyjnymi metodami może okazać się bardzo czasochłonne i nietrudno przy tym o pomyłki. Na szczęście, z pomocą przychodzą zaawansowane programy do inwentaryzacji dla firm.

Jakie funkcje powinno oferować takie oprogramowanie?

Należy zadbać, by funkcjonalność posiadanego systemu pozwalała w sposób kompleksowy sporządzić remanent, oraz zapewniała pełną obsługę wszystkich niezbędnych dokumentów, jak m.in. raport spisu z natury. Warto więc wyposażyć się w system umożliwiający zarządzanie magazynem, pozwalający na tworzenie oraz wprowadzanie dokumentów czy arkuszy inwentaryzacyjnych.

Jednocześnie dobrze, by programy do inwentaryzacji umożliwiały również ewidencjowanie środków trwałych i oferowały bogate możliwości generowania zestawień i raportów końcowych. Podstawowe funkcje zapewni profesjonalny program do KPiR, który również umożliwia ujmowanie wartości remanentu początkowego i końcowego, jednak znacznie lepszym wyborem będzie tutaj zintegrowane oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem, np. system R2firma.

Jak wybrać najlepszy program dla firmy budowlanej?

Decydując się na aplikację umożliwiającą kompleksowe prowadzenie biznesu, firma może obniżyć koszty swojej działalności, zastępując kilka programów jednym systemem. Przedsiębiorca zyskuje w ten sposób gwarancję pełnej integracji wszystkich modułów i generowanych dokumentów, co znacznie usprawni zarządzanie biznesem. Jednocześnie, dobry program dla firm budowlanych powinien być elastyczny, dopasowany do potrzeb jednostki, łatwy w obsłudze i zawsze aktualny.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE