Interdyscyplinarna konferencja ph. „Innowacja jako narzędzie przyszłości” odbyła się w Bełchatowie.
Wydarzenie zorganizowała Społeczna Akademia Nauk, Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Radomsku, Regionalna Izba Gospodarcza w Bełchatowie oraz Skierniewicka Izba Gospodarcza.
Głównym zadaniem przedsięwzięcia było zebranie w jednym miejscu przedsiębiorców, naukowców oraz osób zajmujących się tworzeniem procedur i możliwości dla polskiego biznesu. Celem natomiast podniesienie świadomości, czym jest innowacyjność i jak wpływa na funkcje gospodarcze, naukowe czy społeczne.
- Będzie to konferencja cykliczna. Chcemy prezentować projekty wdrożeniowe w przemyśle, w rolnictwie, w technologii, które istnieją i czekają na to, by być w szerszym zasięgu – mówi dr Łukasz Prysiński ze Społecznej Akademii Nauk.
W trakcie konferencji nastąpiła prezentacja praktycznych przykładów innowacji opracowanych w warunkach naukowych i wśród przedsiębiorców. Była to doskonała przestrzeń do wymiany informacji, wiedzy i doświadczeń pomiędzy naukowcami, badaczami innowacji i praktykami.
- Bardzo się cieszę, że taka konferencja została zorganizowana w Bełchatowie i że będziemy dyskutować o innowacjach. Jest to temat, który tak naprawdę jest przed nami, w ramach chociażby sprawiedliwej transformacji – zauważa Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa.
Konferencja miała formę debaty oraz szerokiej dyskusji o innowacji w biznesie i nauce. Stąd adresatami wydarzenia z jednej strony były firmy – przedstawiciele biznesu oraz naukowcy – podmioty które tworzą innowacje oraz przedstawiciele rządu – ośrodków, które budują drogę prawną do realizacji tych inwestycji.
- Jest bardzo dużo ogólnopolskich konferencji. Najważniejsze są jednak te lokalne, jak ta w Bełchatowie. Innowacyjność jest niezbędna. Rynek pracy jest coraz trudniejszy, mamy mniej pracowników. Innowacje pomagają nam sobie z tym poradzić. Widzimy też postępującą transformację w wielu zakresach. To wszystko musi być spinane w ramach poszczególnych przedsiębiorstw. Dobrze, że przedsiębiorcy mają okazję do wymiany doświadczeń – podkreśla Krzysztof Ciecióra, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
Podczas konferencji zostały wręczone odznaki Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej.
Patronat medialny nad konferencją objął portal Radomsko24.pl