Konferencją prasową w Urzędzie Miasta Radomska, zainaugurowano I Radomszczańską Kampanię Przeciwdziałania Przemocy "Przerywamy milczenie".
Konferencją prasową w Urzędzie Miasta Radomska, zainaugurowano I Radomszczańską Kampanię Przeciwdziałania Przemocy "Przerywamy milczenie". Głównym organizatorem wydarzenia jest Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Skąd pomysł na taką kampanię w Radomsku? Zapytaliśmy o to Elżbietę Chybalską z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Co roku, 25 listopada, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą Wobec Kobiet. Jako miasto Radomsko postanowiliśmy się włączyć w obchody tego dnia - wyjaśnia. - Przemoc jest wszędzie, nie tylko w naszym mieście. Chcemy poprzez kampanię zwrócić na to uwagę gdyż o przemocy nie lubimy mówić i nie lubimy słuchać. A należy o tym mówić - dodaje.
Główne obchody zaplanowano na 24 listopada. W Miejskim Domu Kultury o godz. 12.00 rozpocznie się Konferencja "Przerywamy milczenie". Konferencja skierowana jest do pedagogów, psychologów szkolnych, pedagogów, psychologów szkolnych, dyrektorów szkół i placówek oświatowych, dyrektorów i wychowawców przedszkoli, pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, kuratorów sądowych, prokuratorów, funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej, Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych, radnych Miasta Radomska.
W programie konferencji przewidziano wykład Eweliny Bazyluk - koordynatora Ogólnopolskiego Porozumienia Osób, Instytucji i Organizacji Pomagających Ofiarom Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia, konsultant i interwent Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia. Nadkom. Krzysztof Michalski - Komendant Komendy Powiatowej Policji w Radomsku, przedstawi realizację programu prewencyjnego pn. Niebieska Karta w Radomsku, na rzecz działań ograniczających przestępczość w rodzinie. Dyrektor MOPS-u Andrzej Barszcz wyjaśni działania miasta w obszarze przeciwdziałania przemocy, a Damian Noremberg – Pełnomocnik ds. Uzależnień, opowie o roli Zespołów Interdyscyplinarne w Radomsku. Na zakończenie wszystkim przybyłym na konferencję mężczyznom zostanie przypięta Biała Wstążka - symbol kampanii.
Natomiast 25 listopada o godz.14.00 organizatorzy zapraszają na happening, który odbędzie się w centrum miasta. - Będziemy rozdawać ulotki informujące gdzie zgłosić się w razie doznania przemocy. Rozdamy mieszkańcom Radomska książki jak pomóc osobom pokrzywdzonym - mówi Elżbieta Chybalska z MKRPA. O godz 17.00 w Miejskim Domu Kultury odbędzie się Forum Środowisk Kobiecych. Jego celem będzie wymiana doświadczeń i dyskusja na temat praw kobiet. Spotkanie to będzie stanowić bodziec do aktywniejszych działań na poziomie lokalnym.
Patronat medialny nad Kampanią objął portal Radomsko24.pl
Zobacz także: program Konferencji "Przerywamy milczenie" oraz program Forum Środowisk Kobiecych