Implanty zębowe – wybawienie od problemów czy ryzyko nowych

Implanty zębowe – wybawienie od problemów czy ryzyko nowych

Implanty zębów stosowane są w leczeniu bezzębia nie od dziś. Dla osób, które w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub po prostu zaniedbania, straciły jednego lub kilka zębów implant to jedyna droga do odzyskania sprawności. Niestety, mimo wielu zalet implanty zębów dla wielu z nas wciąż niepewną praktyką. Dlaczego? Czy implanty zębów niosą negatywne skutki dla ich właścicieli? Czy dawać wiarę historiom z Internetu, czy też włożyć je między bajki?

Co piszą o implantach…

Szukając opinii o implantach zębów w Internecie bez trudu natknąć możemy się na historie, które wielu odstraszyć mogą od decyzji o wstawieniu implantów. Zwykle historie te zwracają uwagę na to, że implanty zębów piszczą na bramkach, powodują reakcję alergiczną, uniemożliwiają rezonans magnetyczny. Faktycznie takie opowieści mogą odwieść od decyzji o leczeniu bezzębia. Na ile są to jednak powtarzane z ust do ust historie, które dawno już straciły aktualność, a ile w nich prawdy?

Mit 1
Implanty piszczą na bramkach. Historia ta jest bardzo często przytaczana przez przeciwników implantów. Faktycznie skutki posiadania w organizmie ciała obcego, które może powodować włączenie alarmu przy przejściu przez bramki w sklepie lub lotniskowe nie napawa optymizmem. Nie da się go przecież łatwo wyjąć, a noszenie ze sobą zawsze informacji o posiadaniu implantu nie zwolni nas i tak z rewizji osobistej. Czy na pewno musimy bać się bramek? Dziś implanty, a w zasadzie ich śruby, wykonywane są z tytanu. Tytan to materiał o małej podatności na magnetyzowanie, stąd też jest trudno wyczuwalny na bramkach.

Mit 2
Implanty powodują reakcję alergiczną. Szczerze mówiąc, trudno sobie wyobrazić, by w erze tak daleko posuniętej medycyny, ktoś wszczepiał ludziom substytut mogący powodować alergię. Z tytanu wykonuje się płytki do rekonstrukcji kości, mocowania i śruby używane przy poważnych złamaniach. Gdyby faktycznie powodował alergię to nie znalazłby tak dużego zainteresowania.

Mit 3
Implanty zębów uniemożliwiają rezonans magnetyczny. Tu znów warto wrócić do właściwości implantów opisanych parę zdań powyżej. Obecność implantów nie jest przeciwwskazaniem do wykonania rezonansu.

Zalety implantów

Teraz porozmawiajmy o tym co dobrego niosą ze sobą implanty zębów. Korzyści te są bowiem nieocenione. Warto pamiętać, że są to też walory na kilku płaszczyznach wizualnej, funkcjonalnej i zdrowotnej.

Zaleta 1
Walory estetyczne implantów są często pierwszym argumentem za ich wstawieniem. Faktycznie, implanty można dopasować idealnie do pozostałych w łuku zębów. Możemy dobrać ich wielkość, kształt, kolor. Dobrze wykonany implant zęba praktycznie nie różni się niczym od swoich naturalnych sąsiadów jeśli chodzi o wygląd.

Zaleta 2
Poza walorami estetycznymi implanty dają olbrzymie korzyści funkcjonalne. Mocowane są w kości żuchwy i szczęki za pomocą śrub, które tak jak korzenie stabilizują implant. Dzięki takiej konstrukcji przy gryzieniu i przeżuwaniu zachowuje on się tak samo jak nasze zdrowe zęby.  

Zaleta 3
Walory zdrowotne, jakże ważne, ale często pomijane, a może po prostu nieuświadamiane. Z istotnych powinniśmy w tym miejscu wymienić dwa – implanty zębów aktywizują kość żuchwy lub szczęki oraz przeciwdziałają ruchom zębów.

Musimy wiedzieć, że korzenie naturalnych zębów podczas pracy lekko drażnią kość. Sprzyja to odbudowie i namnażaniu się tkanki kostnej. Jeśli w danym miejscu zabraknie zęba, to proces ten nie zachodzi, a kość niestymulowana w tym miejscu powoli zanika. Zęby w szczęce zwykle są stłoczone – mniej lub bardziej.

Gdy tylko pojawi się wolna przestrzeń, bo utracimy jednego z nich, pozostałe zęby chcą zrobić sobie trochę miejsca. Zmiana położenia zębów może wpłynąć także na zmianę zgryzu, a tego problemu lepiej unikać.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE