Ile potrzeba siły, aby wybrać dynamometr?

Ile potrzeba siły, aby wybrać dynamometr?

Przewrotny tytuł dotyczy samego przyrządu, czyli siłomierza, który służy do pomiaru wartości działającej siły. Sprawdź, jak wyglądają współczesne urządzenia.

Zasada działania siłomierza opiera się na prawie Hooke’a. Zgodnie z nim odkształcenie elementu sprężystego jest proporcjonalne do wartości działającej siły. Siłomierze zbudowane są ze sprężyny, która wydłuża się w momencie, gdy działa na nią siła. Do tego podziałka w niutonach i plastikowa, przeźroczysta obudowa (w wersji szkolnej). Niemniej jednak współczesne urządzenia są dużo bardziej praktyczne.

Gdzie stosuje się siłomierze?

Sprzęt ma zastosowanie w wielu dyscyplinach naukowych, zawodach, jak i codzienności. W technice służy do pomiaru sił i momentów, w antropometrii można dzięki niemu zmierzyć siłę mięśni dłoni, w gospodarstwie domowy może uchodzić za wagę (waga sprężynowa), a w geodezji przydaje się do mierzenia siły naciągu taśm stalowych przy mierzeniu odległości.

Naiwnie byłoby myśleć, że szkolny siłomierz sprosta tym zadaniom. Niegdyś tego typu przyrządy były użytkowane, bo nie było innych rozwiązań. Z czasem odsunięto je od praktycznego zastosowania i w większości służą jako eksponaty lub narzędzia na zajęciach z fizyki czy techniki.

Współczesne siłomierze

Na rynku dostępne są różnego rodzaju dynamometry. Mają inne parametry, funkcjonalność i cenę. Wybór konkretnego urządzenia powinien być podyktowany, jego przeznaczeniem. Choć w teorii urządzenie sprawdzi się w różnych zawodach, to praktyka pokazuje, że często ważny jest zakres pomiarów, a ten bywa inny w zależności od branży.

Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Pamiętaj o dokładności pomiaru. Współczynnik 0,5% będzie lepszy od wyższych wartości. Urządzenia mają określony zakres pomiaru, ale dobre sprzęty dopuszczają przeciążenie nawet do 200%! Nie zaleca się testowania wytrzymałości siłomierza, ale w sytuacjach awaryjnych dynamometr spokojnie sobie poradzi.

Zwróć uwagę na działkę elementarną. Tutaj również ważne jest przeznaczenie urządzenia. Posłużmy się przykładem wagi. Nieco inny sprzęt będzie potrzebował jubiler, sprzedawca w sklepie czy pracownik magazynu. Warto więc dobierać sprzęt pod własne preferencje.

Siłomierzem można wykonać pomiar ciągu i nacisku. Wyniki są precyzyjnie podawane na wyświetlaczu LCD, co ułatwia odczyt. Warto zwrócić na dostępne jednostki masy (kg, lb, oz) i jednostki siły (N), którymi dysponuje urządzenie. W ten sposób masz pewność, że sprzęt, którego szukasz, spełni Twoje oczekiwania.

Dodatkowe akcesoria

Sam haczyk nie zawsze wystarczy. Przydatne bywają dodatkowe końcówki, które sprawiają, że dynamometr jest bardziej funkcjonalny. W niektórych sytuacja przydaje się pręt przedłużający. Zwróć uwagę, czy Twoje urządzenie ma wspomniane dodatki w zestawie.

Funkcje siłomierza

Jeden z najistotniejszych elementów. Dzięki temu wiesz, w jakich okolicznościach możesz zastosować siłomierz. Im więcej funkcji, tym bardziej uniwersalne urządzenie, a przez to praktyczne.

Funkcje siłomierza:

• pomiar siły,
• pomiar masy,
• pomiar wartości maksymalnej z zatrząśnięciem wskazania (na krótką chwilę).

Siłomierz to przydatne urządzenie. Dobrze dopasowany pod względem zakresu pomiaru i funkcjonalności sprawdzi się w Twoich codziennych zadaniach.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE