Ile można schudnąć w miesiąc?

Ile można schudnąć w miesiąc?

Wiele osób chcąc schudnąć, przypomina sobie o tym miesiąc przed wakacjami. Dochodzą do wniosku, że przydałoby im się zredukować do wakacji 10 kg i szukają diet pozwalających zrobić to w tak krótkim czasie, lecz okazuje się, że jest to nierealne. Ile więc można schudnąć w miesiąc?

Szybkie odchudzanie

Oczywiście wyszukując w internecie diety i sposoby na schudnięcie 10 kilogramów w miesiąc wyskoczy wiele propozycji. Na przykład bardzo słynna dieta 13 dni, która mówi, że możemy schudnąć na niej od 5 do 8 kilogramów, wydaje się kuszącą opcją, ale nie jest ona dobrym, a zwłaszcza zdrowym wyborem.

Pojawia się też wiele “super produktów” lub suplementów, które magicznie bez diety i ćwiczeń dadzą efekt pozbycia się nawet kilkunastu kilogramów w ciągu miesiąca. Nie można takim pseudo reklamom dać się zwieść i trzeba pamiętać, że jest to czysty chwyt marketingowy.

W wyszukiwarce z całą pewnością pojawią się także plany treningowe magicznie spalające kilkanaście kilogramów bez diety, co również jest niezgodne z rzeczywistością. W internecie naprawdę narosło wiele nieprawdziwych tez na temat odchudzania, od diet 1000 kcal do spalaczy tłuszczu, dzięki którym człowiek bez najmniejszego wysiłku redukuje tkankę tłuszczową.

Skutki szybkiego odchudzania

Niestety bardzo wiele niedoinformowanych osób przystępuje do propozycji ukazanych w internecie i przechodzi na dietę wysokości niecałych 1000 kilokalorii dziennie wraz z planem treningowym, który zawiera 6 treningów spalających tygodniowo. Jakie konsekwencje niesie ze sobą takie podejście?

• Odwodnienie - te pierwsze kilogramy, okupione głodowaniem, to zawsze woda. Organizm jest wykończony zbyt małą ilością kalorii.
• Utrata masy mięśniowej - stosując restrykcyjne diety organizm czerpie energię często zamiast z tkanki tłuszczowej, to z tkanki mięśniowej.
• Niedożywienie - organizm jest narażony na bardzo wiele niedoborów, co powoduje zaburzenia układu sercowego.
• Anemia i skrajne zmęczenie.
• Efekt jojo - po zakończeniu restrykcyjnej diety kilogramy wracają z powrotem, albo nawet przewyższają wagę startową.

Jak schudnąć zdrowo i ile tak naprawdę można schudnąć w miesiąc?

Aby schudnąć zdrowo, należy ustalić swój deficyt kaloryczny. Jak to zrobić?

Trzeba najpierw obliczyć wysokość swojego zapotrzebowania kalorycznego, a następnie od tej wartości odjąć 10-15% z całości. Warto nauczyć się liczyć kalorie i monitorować się, w ten sposób unikniemy nieprzyjemnych skutków zbyt restrykcyjnej diety.

Ile można schudnąć w miesiąc?
Utrata wagi człowieka powinna wynosić od 0,5% do 1% jego masy ciała tygodniowo, czyli:

• Człowiek, który waży 100 kg, tygodniowo może schudnąć 0,5-1 kg, co w skali miesiąca wynosi od 2 kg do 4 kg.
• Człowiek, który waży 60 kg, tygodniowo może schudnąć 0,3-0,6 kg, co w skali miesiąca wynosi od 1,2 kg do 2,4 kg.

Jak widać, utrata kilogramów jest zależna od każdego człowieka, a czysto matematycznie, żeby schudnąć 10 kg w ciągu miesiąca trzeba najpierw ważyć chociaż 250 kg, co jest bardzo skrajnym przypadkiem.

W procesie redukcji należy wystrzegać się skrajności. Ani niskokaloryczna dieta, ani godziny treningów nie przyczynią się do skutecznej redukcji masy ciała. W odchudzaniu najważniejsza jest cierpliwość, konsekwencja i wytrwałość.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE