III Radomszczański Piknik Zdrowia

W niedzielę w parku Świętojańskim odbył się III Radomszczański Piknik Zdrowia, który był połączony z obchodami Dnia Dziecka. Przygotowano wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i... ››

W niedzielę w parku Świętojańskim odbył się III Radomszczański Piknik Zdrowia, który był połączony z obchodami Dnia Dziecka. Przygotowano wiele atrakcji zarówno dla najmłodszych, jak i ich rodziców.

 

W parku powstało malutkie miasteczko złożone z rzędu stoisk promujących zdrowy tryb życia. Swój kawałek przestrzeni miały między innymi AKWP „Szansa”, Radomszczański klub Amazonek czy szkoła Sokrates. Bardzo dużo miejsca poświęcono uzależnieniom od alkoholu i innych substancji odurzających. Z uwagi na rosnący problem alkoholizmu wśród osób poniżej osiemnastu lat przygotowano także ulotki dla nastolatków. Jak twierdzi Damian Noremberg – pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Uzależnień - sam zakaz picia wysokoprocentowych trunków nie pomaga:

 

- Najlepszy sposób na przeciwdziałanie temu problemowi, to rzetelne informowanie młodzieży jakie są konsekwencje alkoholizmu. To nie jest tak, że ktoś powie dziecku, iż jest za młody i ta osoba przestanie pić. Nie, trzeba po prostu wiedzieć jakie są skutki, czym to grozi; dlaczego mówimy, że im później ktoś zacznie spożywać alkohol, tym lepiej dla niego. Młody człowiek uzależnia się dwa razy szybciej niż osoba dorosła. Ktoś kto ma poniżej dwudziestego piątego roku życia naprawdę może łatwiej wpaść w nałóg. My po prostu organizujemy takie akcje, spotykamy się z młodzieżą, pokazujemy im co się dzieje i w jaki sposób można sobie zniszczyć życie. Takie przykłady do nich przemawiają. Znam kilka osób, które podjęły taką decyzję, że nie będą piły do osiemnastego czy dziewiętnastego roku życia. Postanowiły tak, ponieważ chcą być zdrowymi osobami.

 

Na pikniku znalazły się także swoiste reklamy prywatnych gabinetów medycznych. Była możliwość oddania krwi, bezpłatnego masażu. Dorośli mogli wykonać badanie poziomu cukru i cholesterolu, spirometrię, EKG, pomiar ciśnienia i wiele innych.

 

Nowością w tym roku było zapisywanie się na listę potencjalnych dawców szpiku kostnego w ramach akcji „Radomszczańska Szpikomania”. Mogły to robić osoby, które miały od osiemnastu do pięćdziesięciu lat. Po wypełnieniu krótkiego formularza pobierano od chętnego nieco krwi do określenia stosunku antygenów oraz zbadania pod kątem występowania chorób typu AIDS, zapalenie wątroby typu B. Ostatecznie blisko siedemdziesiąt radomszczan zdecydowało się zostać potencjalnymi dawcami szpiku.

 

Dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji. Na placu zabaw rozstawiono dodatkowy sprzęt, pedagodzy z ze stowarzyszenia "Pomagajmy Razem " dbali o to, by dzieciaki się nie nudziły. Pod sceną miały miejsce dwa przedstawienia skierowane dla tej grupy wiekowej. Jedno robione przez samych przedszkolaków, drugie w wykonaniu Teatru MAŁGO. Najmłodsi mogli również usiąść na motocyklu policyjnym oraz popływać w łódce po stawie. Oczywiście wszystko było za darmo.

 

Imprezę zakończył koncert zespołu Zdrowa Woda. Fani bluesa i dobrego rocka nie zostali zawiedzeni. Wykonawcy sobie doskonale poradzili przed publicznością.

 

III Radomszczański Piknik Zdrowia co prawda był nieco mniejszy niż rok, temu ale poprzez połączenie go z obchodami Dnia Dziecka zwiększono liczbę przybyłych gości. Impreza została stworzona tak, aby przyszły całe rodziny. Każdy znalazł coś dla siebie. Kiedy dzieci brały udział w konkursach, dorośli mogli spokojnie skonsultować się z fachowcami odnośnie uzależnień, dokonać pomiaru ciśnienia itd. Najgłośniejsi byli tutaj najmłodsi. To oni wyciągali rodziców z domu, aby wyszli i dowiedzieli się nieco o zdrowym trybie życia. Miejmy nadzieję, że za rok będzie lepiej, więcej i głośniej.


Galeria zdjęć (autor:Stanley76)

GaleriaWięcej o:
radomszczański piknik zdrowia park świętojański mdk zdrowa woda radomszczańska szpikomania
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE