Na II Samorządowym Kongresie Zdrowia, który zakończył się w minionym tygodniu miasto Radomsko reprezentowały radna Edyta Sapis i Krystyna Białek
Na II Samorządowym Kongresie Zdrowia, który zakończył się w minionym tygodniu miasto Radomsko reprezentowały radna Edyta Sapis i Krystyna Białek.
Organizatorem Kongresu była Agencja Profile Poznań wraz ze Związkiem Miast Polskich oraz Związkiem Powiatów Polskich. W wydarzeniu wzięli udział specjaliści na co dzień związani z systemem ochrony zdrowia, samorządowcy, a także osoby pełniące kierownicze funkcje w organizacjach zaangażowanych w rozwój opieki społecznej.
- Na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej Związku Miast Polskich wypracowaliśmy wspólne stanowisko w sprawie wdrożenia ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej - mówi po spotkaniu Edyta Sapis. Ustawa ta proponuje słuszne co do swej idei przewodniej, ze względu na rozwiązania szczegółowe budziły i budzą ogromne kontrowersje. Każdy z samorządów obarczony został nowymi zadaniami, których realizacja wymaga niezbędnych struktur instytucjonalnych, koniecznością zatrudnienia rzeszy nowych specjalistów. Podstawowym problemem są oczywiście możliwości finansowe realizacji ustawy przez samorządy, a właściwie ich brak. Szacuje się, że w pierwszym roku wdrożenia ustawy wymagałaby nakładów rzędu 800 mln zł, a tych administracja rządowa nie zabezpieczyła na ich realizację.
Czym jest Kongres ?
Samorządowy Kongres Zdrowia to jedyne wydarzenie w Polsce, tak szeroko traktujące krajowe problemy opieki medycznej. W obradach odniesiono się do samorządowego systemu opieki zdrowotnej do aktualnej i przyszłej polityki zdrowotnej a także zaprezentowano wartych upowszechnienia regionalnych, powiatowych, gminnych rozwiązań w opiece zdrowotnej. Podczas panelu dyskusyjnego opracowano memorandum zawierające oczekiwania władz samorządowych wobec zmian w systemie organizacji i finansowania opieki zdrowotnej.