Historyczny spór zdominował sesję Rady Powiatu Radomszczańskiego

Historyczny spór zdominował sesję Rady Powiatu Radomszczańskiego

Blisko dwie godziny dyskutowali radni podczas zdalnej sesji Rady Powiatu Radomszczańskiego na temat obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Konkretnie chodziło o projekt uchwały „w sprawie przyjęcia stanowiska o uczczeniu pamięci mieszkańców Przedborza zamordowanych przez grupę Narodowych Sił Zbrojnych w dniu 27 maja 1945 roku”. Ostatecznie, do podjęcia uchwały nie doszło.

Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza „w sprawie przyjęcia stanowiska o uczczeniu pamięci mieszkańców Przedborza zamordowanych przez grupę Narodowych Sił Zbrojnych w dniu 27 maja 1945 roku” to inicjatywa powiatowego radnego Arkadiusza Ciacha oraz Pawła Zięby – radnego Rady Miasta w Przedborzu. Podpisało się pod nią ponad 700 osób.

W projekcie uchwały czytamy: „Przyjmuje się stanowisko w sprawie uczczenia pamięci mieszkańców Przedborza zamordowanych przez grupę Narodowych Sił Zbrojnych w dniu 27 maja 1945 roku. Przed drugą wojną światową Przedbórz zamieszkiwało około 4,5 tysiąca Żydów. W dniach 9 i 12 października 1942 roku, większość z nich niemieccy okupanci deportowali do obozu zagłady w Treblince, gdzie zostali poddani eksterminacji w komorach gazowych. W dniu 27 maja 1945 roku grupa Narodowych Sił Zbrojnych uprowadziła i zamordowała ocalałych z holocaustu Żydów - mieszkańców Przedborza. Rada Powiatu Radomszczańskiego oddaje hołd ofiarom tej zbrodni, aby pamięć o przedborskiej tragedii stała się przestrogą i wołaniem o tolerancję oraz wzajemne zrozumienie między sąsiadami”.

Temat ten wywołał wśród radnych ożywioną dyskusję. Chodziło przede wszystkim o to, kto tak naprawdę dokonał mordu. Jak podkreślali radni, opinie historyków w tej sprawie są podzielone i to nie do radnych powinno należeć dochodzenie prawdy.

- Sesja Rady Powiatu Radomszczańskiego to nie miejsce, w którym należy to roztrząsać. My nie rozstrzygniemy, jaki charakter miał ten mord – mówił radny Janusz Czapla.

- Bardzo cenię sobie obywatelską inicjatywę uchwałodawczą. W tym przypadku wstrzymam się jednak od głosu. Oczywiste jest to, że ofiary wszelkich zbrodni zasługują na uczczenie. W tym przypadku nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że to właśnie Narodowe Siły Zbrojne dopuściły się mordu – dodał radny Marek Rząsowski.

Przeciwny przyjęciu uchwały był również uczestniczący w obradach przewodniczący Rady Miasta w Przedborzu, Krzysztof Zawisza.

- Ten projekt uchwały to jest totalny bubel. Cała ta ubecka narracja, która ciągnie się od 27 maja 1945 roku do dnia dzisiejszego, gdzie mówi się, że do tego mordu doprowadzili żołnierze generała „Żbika”, jest to totalne kłamstwo – podkreślał Krzysztof Zawisza.

Wątpliwości wzbudziły nie tylko kwestie natury historycznej, ale również czas, w jakim przyszło radnym dyskutować na ten temat.

- Każdego niemal dnia dowiadujemy się o zachorowaniu na koronawirusa lub śmierci z powodu tej choroby kogoś bliskiego. Myślę, że Rada Powiatu nie powinna zajmować się obecnie tego typu projektami uchwał, lecz skupić się na niezwykle istotnym temacie, jakim jest walka z pandemią – stwierdził Krzysztof Zygma, przewodniczący Rady Powiatu Radomszczańskiego.

Przeciwko przyjęciu uchwały zagłosowało 15 radnych, 5 wstrzymało się od głosu. „Za” był jedynie radny Arkadiusz Ciach.

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański rada powiatu radomszczańskiego sesja przedbórz uchwała mord obywatelska inicjatywa uchwałodawcza

Załączniki

projekt_uchwaly_w_ramach_obywatelskiej_inicjatywy_uchwalodawczej.pdf

Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE