Historia życia pokazana w tańcu

W środę 29 kwietnia w Miejskim Domu Kultury radomszczanie wraz ze studentami wydziału artystycznego na kierunku taniec Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca.

W środę 29 kwietnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tańca. Tego dnia w wielu krajach na całym świecie ludzie tańca obchodzili swoje święto we właściwy dla siebie sposób – tańcząc. W Miejskim Domu Kultury w Radomsku nie było inaczej. Na scenie wystąpili studenci wydziału artystycznego na kierunku taniec Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.



Od momentu ustanowienia Międzynarodowego Dnia Tańca w 1982 roku przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, w dzień urodzin ojca nowoczesnego baletu Jean-Georges'a Noverre'a, 29 kwietnia świętujemy taniec. Z okazji Dnia Tańca każdego roku inny artysta związany z tą sztuką przygotowuje orędzie adresowane do tych, którzy uprawiają i kochają taniec. Autorem przesłania z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Tańca został Israel Galván, hiszpański tancerz i choreograf, który dokonał nowatorskiej zmiany formuły prezentacji tańca flamenco. Ponieważ taniec dzięki swojej uniwersalności wykracza poza wszelkie bariery polityczne, kulturowe i etniczne.

Taniec w środowy wieczór w Miejskim Domu Kultury połączył studentów z Polski, Ukrainy i Białorusi. Młodzi zdolni tancerze podczas swojego występu zaprezentowali poruszających 5 etiud.

- Było to pięć miniatur, a każda z nich opowiadała jakąś historię o życiu młodych ludzi. O aktualnym życiu młodych ludzi, ponieważ czasy, w których żyjemy są niepokojące. Ten niepokój i ta niepewność, którą odczuwają była pokazana w tych układach choreograficznych. W tych miniaturach tancerze pokazali także swoje dojrzewanie, to jak widzą siebie w przyszłość – wyjaśnia opiekun grupy dr Alexandr Azarkevitch tancerz i choreograf. - Spektakl był opowieścią o młodych ludziach pochodzących z różnych państw, ponieważ studenci, którzy studiują na kierunku taniec pochodzą nie tylko z Polski, ale i Ukrainy i Białorusi. Mamy wspólne problemy, wspólną kulturę, wszyscy też jesteśmy Słowianami. Jesteśmy bardzo podobni do siebie i było to widać podczas dzisiejszego wieczoru - dodaje.

Dla studentów z Łodzi występ w Radomsku był dużym przeżyciem, a także lekcją.

- Studiujemy na kierunku taniec, specjalizacja tancerz choreograf i codziennie mamy dużo zajęć, jak technika tańca klasycznego.  Dla nas możliwość wystąpienia przed - można powiedzieć - obcą publicznością jest ciekawym doświadczeniem. Możemy pokazać się innemu środowisku, niż temu, z którym na co dzień obcujemy. Daje to nam możliwość pokazania swoich dzieł tanecznych, które tworzymy – mówi Monika Gadzińska studentka II roku na kierunku taniec.

Dla wszystkich tancerzy taniec jest najważniejszą częścią życia, a nawet więcej…

- Dla mnie taniec to wszystko, jest całym życiem. Żyję mim każdą cząstką swojego ciała i  podążam za nim, dlatego przyjechałam z Ukrainy do Polski, by tu studiować. To jest droga, którą wybrałam dla siebie i nigdy nie żałowałam tej decyzji. Nigdy jej też nie zmienię – podkreśla Liliia Zakharova studentka III roku.

Występ wyraźnie podobał się zróżnicowanej wiekowo publiczności. Tancerze otrzymali od młodych widzów, którzy należą do grup tanecznych działających przy MDK oklaski na stojąco.

Więcej o:
mdk taniec spektakl swieto
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE