Historia powstania RKS-u Radomsko

Znane i nieznane informacje na temat początków jedynego klubu piłkarskiego w naszym mieście.

źródło:Ewa Kawka Choć formalnie klub już nie istnieje to nazwa RKS cały czas obecna jest na ustach i w sercach radomszczańskich kibiców piłkarskich, co pokazują obecnie mecze Mechanika Radomsko. Przypomnijmy sobie jak doszło do powstania Radomszczańskiego Klubu Sportowego.

W 1979 roku w Radomsku z połączenia RKS-u* Czarnych i MRKS-u** Stali powstał jeden Radomszczański Klub Sportowy Radomsko.

Do fuzji doszło podczas zebrania 21 sierpnia (stosowne decyzje podjęto już 13 lipca), a początkowa działalność nowego klubu skoncentrowana była na dziewięciu sekcjach (piłce nożnej, tenisie stołowym, podnoszeniu ciężarów, lekkiej atletyce, koszykówce mężczyzn, szachach, siatkówce mężczyzn i zapasach).

Ówczesnym zarządem RKS-u, liczącym aż 47 członków kierował naczelnik Miasta Radomska - Mirosław Gajda.

O powodach połączenia Czarnych i Stali opowiadał w wywiadzie dla "Tygodnika Piotrkowskiego" ówczesny wiceprezes RKS-u - Jerzy Stępnik (nr 46 z 1979 roku). Po pierwsze - kwestia wyników sportowych w koronnej dla miasta dyscyplinie - piłce nożnej, które zdecydowanie się poprawiły (RKS był liderem klasy okręgowej po rundzie jesiennej, jednakże ostatecznie nie udało mu się wówczas awansować). Po drugie - zaopatrzenie w sprzęt, które także znacznie się polepszyło, w dużej mierze dzięki aktywnej pomocy ze strony zakładów pracy znajdujących się w mieście. Po trzecie, aktywna pomoc ze strony władz miejskich, która pozwoliła na rozwój infrastruktury sportowej w mieście (m.in. budowa boiska lekkoatletycznego, boiska treningowego, szatni dla piłkarzy). I po czwarte, sprzyjająca atmosfera i życzliwość ze strony mieszkańców miasta (przykładowo robotnicy opłacający składki dla klubu otrzymywali darmowe bilety wstępu na mecze).

Radomszczański Klub Sportowy Radomsko został wpisany do Rejestru Stowarzyszeń i Związków jako Stowarzyszenie Kultury Fizycznej dnia 25 sierpnia 1979 roku. W uzasadnieniu decyzji o rejestracji możemy wyczytać: W celu dalszego usprawniania i uaktywniania działalności sportowej na terenie miasta Radomska obydwa działające dotychczas kluby sportowe dokonały połączenia tworząc nowe stowarzyszenie (…). Majątki rozwiązanych stowarzyszeń zostały przekazane na rzecz nowo utworzonego stowarzyszenia. W związku z powyższym należy uznać iż słusznym było utworzenie nowego stowarzyszenia, które w sposób ujednolicony zajmie się sprawami rozwoju sportu na terenie Radomska (Decyzja Urzędu Miasta Radomska: SW.III.6115/5/79).

Kibice RKS wspaniale dopingują swoją drużynęRadomszczański Klub Sportowy był kontynuatorem tradycji piłkarskich w mieście. RKS Czarni Radomsko powstali w 1950 roku (klub wywodził się od KS ZWM Czarni*** powstałego w 1946 roku), pod patronatem "Famegu" (później jako sponsor dołączył także "Mostostal"). Najlepszym wynikiem klubu była gra przez kilkanaście lat w III lidze (w sezonach 1957/1958 i 1959/1960-1973/1974).

Z kolei Stal Radomsko wywodzi się z Unii Radomsko, a została założona przez Ignacego Sandelewskiego. Działalność klubu była finansowana głównie przez Zakład Pracy "Komuna Paryska" (czyli dzisiejsza "Metalurgia"), a także przez Fabrykę Maszyn. Klub w sezonie 1958/1959 grał w III lidze międzywojewódzkiej, a karierę w nim rozpoczynali m.in. reprezentacyjni napastnicy: Jerzy Sadek (18 meczy i 6 bramek) oraz Jan Benigier (4 mecze w kadrze).

Siedzibą nowo powstałego klubu stał się pawilon Stali, który znajduje się nadal przy ulicy Kościuszki 3.

W momencie utworzenia RKS-u w klubie było 9 drużyn piłkarskich (w tym dwie seniorów). Jednakże awans do III ligi klub uzyskał dopiero dzięki wygraniu klasy okręgowej w sezonie 1992/1993. Awans do II ligi drużyna uzyskała po sezonie 1994/1995, a w Ekstraklasie klub grał w sezonie 2001/2002. Warto jeszcze jako sukces zaznaczyć awans do półfinału Pucharu Polski (w sezonach 1999/2000 i 2002/2003) i półfinału Pucharu Ligi (w sezonie 2001/2002). RKS Radomsko brał udział w piłkarskich rozgrywkach ligowych od sezonu 1979/1980 do 2006/2007. Później z powodów głównie finansowych drużyna zmuszona była wycofać się z rozgrywek. W sezonach 2007/2008 i 2008/2009 działało stowarzyszenie sportowe RKS 1979 Radomsko, które nawiązywało bezpośrednio do tradycji Radomszczańskiego Klubu Sportowego.

W obecnym sezonie 2012/2013 miasto na piłkarskich arenach reprezentuje drużyna Mechanika Radomsko, grająca w grupie łódzkiej IV ligi, lecz dopingowana przez kibiców RKS-u i tak też traktowana w środowisku lokalnym.

 

* Skrót RKS w przypadku Czarnych oznaczał Robotniczy Klub Sportowy. Tuż przed fuzją klub zmienił nazwę na MZKS Czarni Radomsko.

** Międzyzakładowy Robotniczy Klub Sportowy.

*** Klub Sportowy Związku Walki Młodych Czarni.


Opracowane na podstawie:

- "Tygodnik Piotrkowski", 1979, nr 35, 45 i 46;

- Ewa Kawka "Zarys historii sportu radomszczańskiego” (Radomsko 2006).

Więcej o:
rks radomsko klub piłkarski historia powstanie
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE