Grunwald chętnie zdobywany przez Radomszczan

Obraz „Bitwa pod Grunwaldem” spod pędzla Zygmunta Rozwadowskiego i Tadeusza Popiela można podziwiać w Radomsku od 30. kwietnia. Przez ten czas dioramę o wymiarach 5m x 10m... ››

Obraz „Bitwa pod Grunwaldem” spod pędzla Zygmunta Rozwadowskiego i Tadeusza Popiela można podziwiać w Radomsku od 30. kwietnia. Przez ten czas dioramę o wymiarach 5m x 10m obejrzało ponad 1600 osób.

 

 

Wielu w tym uczniów radomszczańskich szkół zainteresowanych tematami średniowiecznego rycerstwa, tańca czy obyczajów. Ale to także dorośli ludzie, którzy tak ważnego wydarzenia nie mogli opuścić.


Ważnego – bo obraz zawisł w Radomsku jako w jedynym mieście w województwie.


Diorama została namalowana w roku 1910 z okazji  500. Rocznicy słynnej bitwy pod Grunwaldem. Jej autorzy byli przez długi czas uczniami Jana Matejki, którego to obraz jest bardziej popularny niż Rozwadowskiego i Popiela. Świadomi porównań do mistrza, namalowali jednak dzieło, które obecnie należy do zbiorów lwowskiego Muzeum Historycznego.


Oprócz podziwiania samego obrazu, zorganizowane w MDK zostały warsztaty tańca średniowiecznego, pokaz filmu „Ciekawostki Grunwaldu”, a także lekcje na tematy takie jak „Legendy o św. Jadwidze” , „Od pazia do rycerza”, „Legenda i fakty historyczne z życia św. Jadwigi”, „Kodeks rycerski wczoraj i dziś”.
Wszystkie zajęcia cieszą się ogromną popularnością, jednak najwięcej emocji wzbudzają warsztaty tańca prowadzone przez panią Anetę Bus, instruktorkę tańca współczesnego w MDK, która świetnie się odnalazła także w tym dawnym tańcu.


Dzieło można oglądać w Radomsku do 16. maja, a warto się do MDK wybrać, bo to ciekawie spędzony czas, a kolejna okazja obejrzenia z pewnością nie trafi się szybko.

Więcej o:
bitwa pod grunwaldem miejski dom kultury wystawa warsztaty
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE