Giełda transportowa

Giełda transportowa

Giełda transportowa jest rodzajem platformy wymiany informacji pomiędzy firmami przewozowymi a przedsiębiorcami spedycyjnymi oraz klientami indywidualnymi. Jej głównym zadaniem jest ułatwienie komunikacji oraz znaczne przyśpieszenie i ułatwienie transakcji w całej branży transportowej.

Jak działa giełda transportowa

Jej głównym narzędziem jest internet, ponieważ to dzięki niemu w czasie rzeczywistym można wyszukać i zamieścić ładunek lub pojazd, skontaktować się z klientem lub zawrzeć umowę. Sama operacja często ma charakter licytacji. Ceny są proponowane przez przewoźników, ale to zleceniodawca wybiera najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Czasami giełdy wymagają zainstalowania oprogramowania oraz opłacenia abonamentu. Część jednak udostępniana jest za darmo poprzez stronę internetową, jednak giełdy te mogą one pobierać prowizję za zlecenia pozyskane dzięki serwisowi.

Korzystając z giełdy transportowej, firmy spedycyjne zyskały możliwość redukowania kosztów, czy optymalizację wykorzystywanych przestrzeni ładunkowych poprzez konsolidację towarów. Firmy transportowe i spedycyjne w aktualnych czasach często nie wyobrażają już sobie życia bez tego typu rozwiązania.

Co jeszcze warto wiedzieć o giełdach transportowych?

Specyfika tego rodzaju usługi sprawia, że najwięcej nowych ofert zazwyczaj pojawia się we wczesnych godzinach porannych, a później stopniowo maleje. Dlatego to wtedy najlepiej rozejrzeć się za tym, co nas interesuje, ponieważ w godzinach popołudniowych zostają zazwyczaj zlecenia, które z jakiegoś powodu nikogo nie zainteresowały. Należy również zwracać uwagę na to, kto jest zleceniodawcą konkretnej oferty. Jeżeli mamy możliwość dostępu do kilku giełd warto sprawdzić, czy nie zostały one przekopiowane przez pośrednika, który dalej je odsprzedaje.

Giełdy transportowe o międzynarodowym zasięgu mogą pochwalić się zleceniami pojawiającymi się nawet co sekundę. Dlatego należy wyrobić w sobie nawyk częstego odświeżania bazy ofert, po to, aby nie przegapić czegoś, co może nas zainteresować. Odświeżanie co kilka godzin nie jest skuteczne i powoduje, że najlepsze zlecenia są bardzo szybko rezerwowane. Często przewoźnik lub firma spedycyjna ogranicza korzystanie z giełdy jedynie do wyszukiwania ofert, pomijając jej inne zastosowania. Samo wyszukiwanie nie jest tak skuteczne, jak połączenie tego z jednoczesnym umieszczaniem informacji o wolnych pojazdach i ładunkach do przewozu. Dzięki temu spedycja drogowa może być naprawdę skuteczna, a potencjał giełdy w pełni wykorzystany.

Decydując się na korzystanie z giełdy transportowej należy zaznajomić się ze wszystkimi możliwościami, jakie ona nam daje. Ważne jest również to, jak mamy szansę przedstawić naszą firmę. Istnieje również możliwość korzystania z innowacyjnych rozwiązań jak na przykład kontrola położenia pojazdu przewożącego ładunek.

Korzystając z giełd miejmy jednak na uwadze, że wszystkie firmy powinny być wybierane ostrożnie i należy je dobrze weryfikować. Niestety wybór nieznanego przewoźnika wiąże się również z ryzykiem, dlatego spedytorzy najchętniej korzystają z usług sprawdzonych firm transportowych, z którymi mieli już możliwość współpracy.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE