Generator pary czy stacja parowa – co wybrać?

Generator pary czy stacja parowa – co wybrać?

Nazwy generator pary i stacja parowa często używane są zamiennie, ponieważ zasada działania tych urządzeń jest bardzo podobna. Obydwie pracują wykorzystując parę pod wysokim ciśnieniem, natomiast stacje do prasowania to urządzenia, które nie są wyposażone jedynie z żelazko i osobny zbiornik na wodę, lecz także specjalną deskę.

Jak działa generator pary?

Generator pary to urządzenie, które pracuje wykorzystując parę wodną wyrzucaną z urządzenia pod wysokim ciśnieniem. To właśnie gorąca para i siła jej wyrzutu sprawiają, że nawet największe zagniecenia z trudnych do prasowania ubrań i materiałów znikają w kilka chwil. Para, dostając się między włókna tkaniny, zmiękcza je i rozprostowuje, jednocześnie ich nie niszcząc. Prasowanie odbywa się więc wyjątkowo szybko i sprawnie. Czym generator pary różni się od żelazka parowego? Przede wszystkim siłą wyrzutu pary (ta może wynosić czasem nawet ponad 8 barów) i budową samego sprzętu. Woda generująca parę jest podgrzewana w specjalnym zewnętrznym pojemniku, który stanowi część generatora pary, ale nie jest – jak w przypadku tradycyjnego żelazka parowego – zbudowany w samo żelazko. W przypadku generatora pary to gorąca para pod ciśnieniem jest podstawowym środkiem prasowania oczywiście w połączeniu z wysoką temperaturą, jednak w tradycyjnym żelazku to temperatura stopy żelazka jest najistotniejsza, a para to dodatek.

Stacja do prasowania a generator pary

To, jak działa generator pary, sprawia, że prasowanie jest znacznie łatwiejsze, mniej uciążliwe, zajmuje zdecydowanie mniej czasu i wymaga mniej siły. Warto jednak pamiętać, że – szczególnie w przypadku dużych rodzin – rzeczy do prasowania jest wiele, sporo jest dużych objętościowo materiałów, takich jak pościele, zasłony, firany, narzuty i inne. W takim przypadku nieocenioną pomocą jest stacja do prasowania. Jest to wielofunkcyjne urządzenie składające się z generatora pary i dopasowanej do niego deski o trzech kątach nachylenia, umożliwiającej również prasowanie w pionie. Dzięki temu rozwiązaniu wyeliminować można kolejny problem, jaki często pojawia się w przypadku prasowania. Duże materiały, pościel lub zasłony można szybko i łatwo wyprasować właśnie dzięki desce do prasowania w pionie. W ten sposób można również odświeżyć ubrania bezpośrednio przed wyjściem. To samo można zrobić z okryciami wierzchnimi, marynarkami i dziecięcymi kombinezonami. Sprzęt ten nadaje się więc do prasowania dużej ilości nagromadzonych rzeczy, jak i ostatnich poprawek bezpośrednio przed wyjściem z domu. Stacja do prasowania przydaje się więc przede wszystkim w przypadku większego mieszkania i większej liczby domowników. W przypadku dużej liczby różnorodnych materiałów do prasowania stacja do prasowania może okazać się prawdziwym ułatwieniem. Niestety zajmuje ona nieco więcej miejsca niż zwykły generator pary, więc z małych mieszkaniach singli raczej o nią trudno.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE