Fundusze w ramach łódzkiego budżetu obywatelskiego rozdane

Rok 2020 w powiecie radomszczańskim zapowiada się interesująco - a wszystko za sprawą osób, które złożyły wnioski z ciekawymi pomysłami, do Urzędu Marszałkowskiego w ramach Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego „Łódzkie na plus”. W czwartek (26 września), w radomszczańskiej filii Biblioteki Pedagogicznej w Radomsku, z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ziemby, autorzy projektów, odebrali certyfikaty.

Pieniądze otrzymało pięć najlepszych projektów, na łączną kwotę 160 tysięcy złotych. Są to: Sportowy Piknik Strzelecki „10-ka”, broszura informacyjna „Znaczki doręczeniowe poczty miejskiej w Przedborzu 1917-1918”, „Kajaki i ratownictwo”, czyli zawody sportowe ratownictwa wodnego, „Moja mała Ojczyzna,” oraz „Jesteś widoczny - Jesteś bezpieczny”.

Imprezy organizowane w ramach projektów, będą miały charakter zarówno rozrywkowy, jak i edukacyjny. Jak mówił wicemarszałek Zbigniew Ziemba, mieszkańcy powiatu radomszczańskiego, w tym roku wykazali się dużą pomysłowością, odnosząc się do bardzo różnych zagadnień.

- Mieliśmy duże zainteresowanie, większe niż w tamtym roku, to pokazuje, że mieszkańcy zarówno ziemi radomszczańskiej jak i całego regionu województwa łódzkiego, z tymi pomysłami oswoili się, wiedzą, że jest taka możliwość, że możemy realizować te zadania, których oni sami są autorami - mówi Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Projekty, które otrzymały pieniądze z Budżetu Obywatelskiego województwa łódzkiego, będą realizowane na terenie powiatu radomszczańskiego. „Moja mała Ojczyzna”, zajęcia będą prowadzone w bibliotece pedagogicznej, dzieci będą miały okazję poznać historię Radomska i regionu.

- Cykl zajęć z edukacji regionalnej, zajęcia będą przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, w ramach tej dotacji zakupimy tablety, dla jednej klasy, będzie można korzystać z tych tabletów, żeby zajęcia były atrakcyjne, projekt będzie zakończony częścią plastyczną, będzie można zaprojektować np. widokówkę z Radomska - mówi Joanna Woźniak pracownik Filii Biblioteki Pedagogicznej w Radomsku.

Piknik Strzelecki 2020, będzie imprezą przeznaczoną zarówno dla młodzieży jak i dorosłych.

- Piknik odbędzie się w wakacje 2020 roku i mamy nadzieję, że będzie uczestniczyła duża liczba osób, która pozna strzelectwo od tej najpiękniejszej sportowej strony - mówi Sławomir Dziegieć, prezes „10-ki” Radomsko.

W gminie Ładzice dzieci oraz młodzież, będzie mogła w jesienne i zimowe ciemne wieczory czuć się bezpiecznie, a wszystko za sprawą Eweliny Lis, która zgłosiła projekt „Jesteś widoczny - Jesteś bezpieczny”.

- Chcemy wszystkich uczniów naszych szkół na terenie naszej gminy, wyposażyć w elementy odblaskowe, chcemy również wyposażyć szkoły w takie elementy, żeby uczniowie byli bardziej widoczni i bezpieczni - mówi Ewelina Lis, pomysłodawczyni projektu.

Mieszkańcy Przedborza, będą mogli cofnąć się do roku 1917/1918, za sprawą broszury informacyjnej „Znaczki doręczeniowe poczty miejskiej w Przedborzu 1917-1918”.

Autor projektu Paweł Zięba, zaznacza, że broszura ma przybliżyć mieszkańcom piękną historię Przedborza.

- Oprócz wydania książkowego będą przeprowadzone spotkania w szkołach na terenie gminy, i sąsiednich powiatów, na tych spotkaniach, będzie podawana lokalna potrawa nasz kugiel, będzie również większe spotkanie, dla większej liczy osób w Domu Kultury w Przedborzu - powiedział Paweł Zięba, autor projektu.

„Kajaki i ratownictwo”, projekt zgłoszony przez WOPR w Radomsku, będzie promował sporty wodne.

- Zawodowy kajakowe odbędą się latem w 2020 roku, są skierowane dla wszystkich niezależnie od wieku, odbędą się na zalewie w Zakrzówku Szlacheckim, chcemy przy okazji połączyć zawody z promocją ratownictwa wodnego i uczcić nasze 50-lecie - powiedziała Agata Rak, wiceprezes ds. szkoleniowych WOPR Radomsko.

Więcej o:
łódzki budżet obywatelski budżet radomsko
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE