Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego

Panele fotowoltaiczne mogą zapewnić niezależność energetyczną domu. Tego rodzaju inwestycja powinna jednak zostać odpowiednio przemyślana, ponieważ nie zawsze będzie opłacalna. Niemniej, w większości przypadków energia pozyskana z promieni słonecznych zapewnia znaczne oszczędności w perspektywie długoterminowej. Co więcej, jest to rozwiązanie ekologiczne, wspomagające ochronę środowiska. Kiedy warto z niego skorzystać i jak sprawdzić opłacalność inwestycji w fotowoltaikę?

Koszt instalacji fotowoltaicznej

Co składa się na koszt instalacji fotowoltaicznej? W głównej mierze jest to koszt modułów, który pochłania nawet 45% całkowitej sumy, blisko 25-30% kwoty stanowi zakup falownika (urządzenia, które zmienia prąd przemienny na prąd stały), a nawet do 20% wynosi koszt konstrukcji wspornej (dzięki niej możliwe jest odpowiednie przymocowanie paneli fotowoltaicznych). Pozostałe koszty, które trzeba uwzględnić dotyczą akcesoriów elektrycznych, transportu czy montażu i wynoszą zazwyczaj do 10% całości kwoty.

Podczas szacowania kosztu instalacji fotowoltaicznej należy wziąć pod uwagę mnóstwo czynników. Jednym z kluczowych jest nasze roczne zużycie energii elektrycznej, na podstawie którego dobrana zostaje odpowiednia ilość oraz moc paneli fotowoltaicznych tworzących naszą mikro elektrownię. Gdzie możemy sprawdzić jego wysokość? Tego rodzaju informacje zawarte są przeważnie na rachunku od naszego dostawcy energii.

Dla przykładu, czteroosobowa rodzina może zużywać do 3000 kWh w ciągu roku. W tym przypadku za optymalną instalację fotowoltaiczną uznaje się tę, której moc wynosi 3 kWp. Szacuje się bowiem, że panel o mocy szczytowej na poziomie 1 kWp produkuje rocznie nawet do 1100 kWh energii elektrycznej. Warto wiedzieć, że są to jedynie dane szacunkowe, ponieważ moc szczytowa oznacza maksymalną moc instalacji, która uzyskiwana jest w warunkach laboratoryjnych. Według dalszych wyliczeń, instalacja o tej mocy składa się z 10-11 modułów, a jej łączny koszt wraz z montażem może wynieść od 14 do nawet 22 tysięcy złotych.

Trudno jednak podać konkretną sumę, jaką będziemy musieli ponieść za całość inwestycji, ponieważ poszczególne komponenty mogą znacznie różnić się od siebie pod względem jakości, co znacząco wpływa na ich koszt. Ponadto znaczenie ma również m.in. rodzaj pokrycia dachowego oraz wielkość i kształt dachu, na którym moduły będą montowane. Jednak nie musimy się martwić. W ustaleniu finalnego kosztu pomóc nam mogą firmy, które zajmują się sprzedażą energii posiadające w swojej ofercie pakiety instalacji.

Opłacalność inwestycji w fotowoltaikę

Kiedy już wiemy, jakie czynniki wpływają na koszty związane z montażem instalacji, pojawia się pytanie o opłacalność inwestycji. W praktyce moc szczytowa paneli fotowoltaicznych podawana przez producenta niewiele nam mówi, ponieważ promienie słoneczne, które docierają do powierzchni ziemi, rzadko kiedy osiągają moc równą 1000 W/m2 (mowa oczywiście o naszym położeniu geograficznym). To ile energii elektrycznej wyprodukują dla nas moduły zależy zatem od wielu składowych m.in. kąta padania promieni słonecznych na panele, ich zacienienia oraz temperatury otoczenia. O ile nie mamy większego wpływu na pogodę, o tyle możemy zwiększyć szansę na maksymalizację uzysków energetycznych stosując się do kilku prostych zasad m.in. montażu paneli w kierunku południowym, pod optymalnym kątem 35 stopni.

Szacunkowe wartości możemy jednak otrzymać, gdy oprzemy się na informacjach podanych przez producenta. I tak dla naszej przykładowej czteroosobowej rodziny średni roczny uzysk z instalacji fotowoltaicznej o mocy 3 kWP to mniej więcej 2980 kWh. Co to dla nas oznacza? Otóż oszczędności w przypadku instalacji o mocy 3 kWP sięgają nawet 1500 złotych rocznie, co po 10 latach daje sumę równą 15 tysięcy złotych. W zależności od wydatków na nią poniesionych, inwestycja powinna zwrócić się nam po około 10-12 latach.

Czy jednak, aby na pewno po takim czasie fotoogniwa będą nadal w pełni sprawne? Jak się okazuje, nie musimy się tym przejmować. Producenci zapewniają, że fotoogniwa po 12 latach osiągają przynajmniej 90% mocy znamionowej, czyli takiej, przy której nadal działają sprawnie i zgodnie z normami. Co więcej, po upływie 25 latach, ta wartość nadal sięga około 80%. Jak więc widać perspektywa oszczędności jest długoterminowa, lecz z pewnością opłacalna. Co więcej, inwestycja w instalację fotowoltaiczną może zwrócić się znacznie szybciej, bo nawet w okresie 6-8 lat jeżeli skorzystamy z dostępnych dotacji do fotowoltaiki.

Dotacje do fotowoltaiki - kto może skorzystać?

Dotacje do fotowoltaiki oferowane są zarówno gospodarstwom domowym, jak również przedsiębiorstwom czy instytucjom pożytku publicznego. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku prawidłowe wypełnienie wniosku, który powinien zawierać szereg informacji dotyczących m.in. kosztorysu projektu czy schematu instalacji. Wniosek oceniany jest w skali punktowej, a wpływ na ostateczny wynik ma głównie umowa z wykonawcą oraz jakość przygotowanej oferty. Jeżeli chcemy mieć więc pewność, że została ona właściwie przygotowana, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Wniosek o dofinansowanie powinien zostać złożony w urzędzie gminy bądź w urzędzie wojewódzkim. To także w tego typu plackach warto szukać informacji odnośnie prowadzonych aktualnie programów dofinansowania do fotowoltaiki.

Sprzedawcy energii również oferują czasami pomoc w wypełnieniu potrzebnych wniosków. Należy do nich m.in. innogy Polska, która zapewnia wsparcie merytoryczne, jak i formalne w pozyskaniu odpowiednich form dofinansowania do fotowoltaiki. Oferta firmy dedykowana jest dla gospodarstw domowych oraz małych i dużych firm. Zawarte jest w niej m.in. wykonanie projektu technicznego i finalnej wyceny projektu oraz dostawa i montaż instalacji fotowoltaicznej.

Pozyskiwanie energii ze słońca staje się coraz bardziej powszechne, dlatego też warto rozważyć tego rodzaju rozwiązanie. Przyczynia się bowiem do znacznych oszczędności, a także ochrony środowiska. Inwestycja zwraca się już nawet po kilku latach, a dzięki dotacjom nie wymaga przesadnie dużych nakładów finansowych.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE