Fotelik dla niemowlaka z bazą czy bez?

Fotelik dla niemowlaka z bazą czy bez?

Rodzice stający po raz pierwszy przed wyborem fotelika dla niemowlaka często zastanawiają się nad zakupem bazy montażowej. To stosunkowo nowe rozwiązanie, które ma za zadanie ułatwić montaż fotelika w samochodzie, jednocześnie zapewniając dziecku w pełni bezpieczną podróż. Na czym polega działanie bazy do fotelika i czy jest ona warta swojej ceny? Czy modele, które jej nie posiadają, zapewnią mniejsze bezpieczeństwo dziecka podczas jazdy samochodem?

Jak działa baza montażowa do fotelika?

Bazy montuje się na stałe w samochodzie, żeby później móc w szybki i łatwy sposób zamocować na nich fotelik z dzieckiem. Wpięcie fotelika zajmuje dosłownie kilka sekund, a o tym, czy proces ten przebiegł prawidłowo, często informują elektroniczne znaczniki znajdujące się w bazie. Z jednej strony pozwala to na dużą wygodę, kiedy malucha można zapiąć wygodnie w nosidełku jeszcze przed wyjściem z domu i jedynie wpiąć fotelik w przygotowaną bazę w samochodzie. Z drugiej strony natomiast ogranicza to ryzyko popełnienia błędu montażowego do minimum, a to właśnie prawidłowy montaż fotelika odpowiada bezpośrednio za bezpieczeństwo dziecka.

Ponieważ polecane foteliki dla niemowląt to nosidełka pozwalające zachować tak małym dzieciom fizjologiczną pozycję, bazy umożliwiają szybkie przepinanie ich do samochodu i stelaża wózka. Wszystko trwa zaledwie chwilę, więc przy wysiadaniu z auta dziecko może być nawet pogrążone w głębokim śnie.

Czy foteliki bez bazy są mniej bezpieczne?

Tradycyjne foteliki montowane za pomocą pasów samochodowych nie są mniej bezpieczne od modeli z bazą. W praktyce jednak ich montaż okazuje się trudniejszy, przez co częściej popełniane są różnego rodzaju błędy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że samo zapięcie dziecka w foteliku samochodowym na zewnątrz, przy ograniczonej przestrzeni, różnych warunkach pogodowych i nastrojach malucha bywa trudne. Bazy mają ułatwić to zadanie, pośrednio przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia bezpieczeństwa.

Czy warto wybierać foteliki z bazą? Zdania są podzielone, a idealnym wyborem dla rodziców, którzy nie są pewni swojego wyboru, mogą być foteliki montowane w samochodzie na różne sposoby dostępne na stronie https://www.wozki-foteliki.pl/37-0-13kg. Modele z bazą sprzedawaną osobno często mogą być przypięte do siedzenia samochodowego za pomocą pasa, a w przyszłości jeśli zajdzie taka potrzeba, można dokupić do nich bazę.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE