Foliopaki i ich zamienniki. Czyli kompostuj

Foliopaki i ich zamienniki. Czyli kompostuj

Foliopaki to już nie to, co kiedyś. Producenci coraz bardziej starają się zmniejszyć obciążenie dla środowiska. Można je poddać recyklingowi. Ale jakie są ich zamienniki?

Większość foliopaków jest wyprodukowana w 70% z recyklatów. Unia Europejska stara się zapobiegać powstawaniu dużej ilości zbytecznych śmieci, dlatego wspiera obiegowość plastików. Nie oznacza to, że foliopaki czy inne produkty z plastiku, nie powinny być produkowane. Nacisk kładzie się na to, aby produkować najbardziej recyklowalne produkty

Koperty foliowe czy kompostowalne? W obu przypadkach producenci starają się o zrównoważony rozwój.

Cały proces recyklingu plastików ma swoje ograniczenia. Nie istnieje gospodarka obiegowa plastików. Wyróżnia się ich wiele typów, są tanie- także lepiej wychodzi wyprodukować nowy produkt z ropy, niż z recyklatów.

Właśnie różnorodność typów plastików utrudnia ich sortowanie. Podczas sortowania trzeba oddzielić i wysortować wszystkie typy plastików, takie jak polipropylen, polietylen, PVC, PET. Wszystkie typy należy poddawać recyklingowi osobno.

Cały proces możesz ułatwić samemu jako konsument końcowy, na przykład wyrzucając plastikowe odpadki do żółtego pojemnika, albo używając produktów z materiałów biodegradowalnych. Takim przykładem są koperty kompostowalne.

wyprodukowane z materiału roślinnego i rozkładają się nawet w warunkach domowych kompostowników. Szybki rozkład materiału jest kompensowany krótszą żywotnością produktu i gorszą odpornością materiału. Czyli nie wytrzyma tyle, co plastikowe koperty, ale są lepsze dla środowiska, czyli również dla nas. Podczas pakowania nie da się ich od siebie odróżnić

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE