Finisaż wystawy zdjęć Wojciecha Plewińskiego

Dziś, 9 sierpnia na patio Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbyło się spotkanie z wybitnym fotografem Wojciechem Plewińskim, którego zdjęcia można było podziwiać przez ostatnie dwa tygodnie. Na spotkaniu fotograf opowiadał m.in. o historii wyprawy do Włoch, powstawaniu wystawy „Sztuka prania sztuki” oraz o pracy z Wisławą Szymborską.

Wystawa zatytułowana „Sztuka prania sztuki” prezentowała zdjęcia artysty Wojciecha Plewińskiego, której wernisaż odbył się w Radomsku 29 lipca. Unikatowa wystawa była połączona z performensem polegającym na tym, że każdy mógł świeżo wyprane płótna ze zdjęciami Plewińskiego, zawiesić na sznurze. Był to symboliczny gest w stronę artysty, który na swojej wyprawie do Włoch fotografował głównie codzienne życie mieszkańców, w tym suszące się pod gołym niebem pranie.

Podczas spotkania 9 sierpnia na patio MDK, Wojciech Plewiński opowiadał m.in. o sztuce fotografowania, podejściu do zdjęć robionych cyfrowo, współcześnie, a także o tym, jak współpracowało mu się z Wisławą Szymborską.

Wojciech Plewiński, jako jeden z pierwszych fotografów uwiecznił powszechne życie Włochów, ukazując aspekty wcześniej niedostrzegane przez obcokrajowców. Zdjęcia podkreślają wagę codziennych nawyków, które budują nasze wspomnienia. W 1957 roku artysta udał się na pierwszą w swoim życiu wyprawę fotograficzną za granicę. Plewiński studiował architekturę, jednak to nie ona była celem jego fotografii. Odłączył się od grupy i sam szukał tematów do swoich prac. W ten sposób powstał cykl „Włochy 1957”, które ukazuje codzienne życie miast włoskich oglądanych wówczas okiem 29-letniego warszawiaka mieszkającego na co dzień w Krakowie. Wiele z nich ukazuje pranie wiszące nad ulicami, w oknach, nad kanałami Wenecji.

Po raz pierwszy, Wojciech Plewiński zobaczył swoje zdjęcia, zaprezentowanie w formie pranie w teatrze Słowackiego. Ta idea powstała z samych zdjęć, na których w widoczny sposób rzuca się wszech obecne pranie. Ten sposób prezentacji zdjęć jest z pewnością innowacyjny i poprzez możliwość dotknięcia, zawieszenia na sznurze płótna, przybliża to odbiorcom sztukę. Wystawa gościła wcześniej w Warszawie, Wrocławiu i Łodzi.

Fotograf jest również autorem zdjęć do ponad 800 spektakli w teatrach: Rapsodycznym, im. J. Słowackiego, Starym w Krakowie, Narodowym w Warszawie, Polskim we Wrocławiu, im. St. I. Witkacego w Zakopanem. Jego prace znajdują się w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Fotografii w Krakowie i Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Odznaczony został złotym medalem za fotografie teatralne w Nowym Sadzie (1968,1971), Medal za cykl Starzy ludzie w Madrycie (1969). I nagroda prasowa za fotograficzny reportaż Jan Paweł II w Polsce (1979). Srebrny medal Gloria Artis (2017). Brązowy Medal Cracoviae Merenti” (2018).

W 2011 ukazał się jego album Szkice z kultury, a w roku 2018 pojawił się album wyróżniony w 59. Konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek na Najpiękniejszą Książkę Roku pod tytułem „Na Scenie”.

Więcej o:
mdk radomsko wystawa fotorgafii mdk radomsko wojciech plewiński mdk radomsko wernisaż wystawy plewińskiego mdk radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE