Radomsko, Łódzkie -2.3o Piątek, 6 Grudnia 2019

Unikatowa wystawa zdjęć Wojciecha Plewińskiego w Radomsku

Kultura i rozrywka
Beata Januszewska

Na patio Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, w poniedziałek 29 lipca pojawiła się unikatowa wystawa zdjęć Wojciecha Plewińskiego pt. „Sztuka Prania Sztuki”. To wystawa połączona z performensem. Zdjęcia umieszczone na płótnach wykonanych w latach 50 zostały „wyprane" w pralce. A w rozwieszaniu „prania” brali udział mieszkańcy.

Wystawa „Sztuka prania sztuki” to projekt, w którym prezentowane są na mokrym płótnie fotografie wybitnego polskiego artysty, Wojciecha Plewińskiego. Prace pochodzą z 1957 roku i przedstawiają uchwycone okiem obiektywu codzienne życie we Włoszech w latach 50.

Zdjęcia umieszczone na płótnach zostały wyprane w pralce, dzięki czemu zyskały na walorach estetycznych uzyskując głębię i kontrast.

Wystawa będzie dostępna dla wszystkich do 10 sierpnia. Natomiast 9 sierpnia odbędzie się finisaż wystawy, czyli spotkanie z autorem zdjęć – Wojciechem Plewińskim.

Wojciech Plewiński jako jeden z pierwszych fotografów uwiecznił powszechne życie Włochów, ukazując aspekty wcześniej niedostrzegane przez obcokrajowców. Zdjęcia podkreślają wagę codziennych nawyków, które budują nasze wspomnienia. W 1957 roku artysta udał się na pierwszą w swoim życiu wyprawę fotograficzną za granicę. Plewiński studiował architekturę, jednak to nie ona była celem jego fotografii. Odłączył się od grupy i sam szukał tematów do swoich prac. W ten sposób powstał cykl „Włochy 1957”, które ukazuje codzienne życie miast włoskich oglądanych okiem 29-letniego warszawiaka mieszkającego na co dzień w Krakowie. Wiele z nich ukazuje pranie wiszące nad ulicami, w  oknach, nad kanałami Wenecji.

Zdjęcia Plewińskiego to nie tylko sztuka patrzenia na świat sprzed 62 lat, ale sztuka, która jest ciągle świeża i działa na zmysły odbiorcy. Prezentuje subtelną egzotykę, wielką kulturę wiecznych Włoch i włoską modę.

Partnerem wydarzenia jest firma Whirlpool Corporation.

komentarze