Finałowy koncert "Chopin i Jego rodacy" w Radomsku

Miejski Dom Kultury i Fundacja Inicjatyw Kulturalnych zapraszają na finałowy, galowy koncert „Chopin i Jego Rodacy - podróże z muzyką polską”, który odbędzie się 04.09.2010 (sobota) o... ››

Miejski Dom Kultury i Fundacja Inicjatyw Kulturalnych zapraszają na finałowy, galowy koncert „Chopin i Jego Rodacy - podróże z muzyką polską”, który odbędzie się  04.09.2010 (sobota) o godzinie 18.00 w sali widowiskowej MDK. Stypendyści FIK wystąpią razem z Filharmonią Świętokrzyską im. Oskara Kolberga w Kielcach.


 

Koncert jest uroczystym zakończeniem projektu „Chopin i Jego Rodacy – podróże z muzyką polską”, który był cyklem 8 koncertów muzyki poważnej na prowincji polskiej (woj. łódzkie i mazowieckie) realizowanym przez Fundację Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku w ramach obchodów Roku Chopinowskiego 2010. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Promesa Chopin 2010.

 

Celem projektu było zapoczątkowanie popularyzacji wysokiej kultury muzycznej w małych ośrodkach - miejscowościach Polski, poprzez cykl koncertów muzyki polskiej z wyszczególnieniem dzieł Fryderyka Chopina. Jak również zachęcenie władz gmin polskich do inwestowania w podobnego typu wydarzenia artystyczne, o wprowadzenie muzyki poważnej w tradycje polskiej prowincji.

Cykl koncertów to także projekt promujący artystów polskich młodego pokolenia, przygotowujących się do międzynarodowych konkursów muzycznych oraz popularyzujący XIX i XX wieczną muzykę polską zainspirowaną twórczością Fryderyka Chopina.
Artyści, których zaproszono do wykonania zadania to byli stypendyści Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku:

 

Łukasz Trepczyński – fortepian,

Karolina Sambor – sopran,
Szymon Telecki – skrzypce,

Paweł Pawlik – fortepian.

Miejsca, w których odbywały się koncerty tworzyły szlak prowadzący z Radomska – siedziby Fundacji do wsi Brochów gdzie w kościele pw. św. Rocha przyjął chrzest Fryderyk Chopin. 

Koncerty odbyły się w:
I-19.06.2010 Radomsko- Miejski Dom Kultury,
II-27.06.2010 Kozienice – Amfiteatr nad Jeziorem Kozienickim,
III-04.07.2010 Przedbórz- Kościół pw. św. Aleksego,
IV-25.07.2010 Sulejów- Opactwo cystersów, kościół św. Tomasza Kantuaryjskiego,
V-01.08.2010 Opoczno- Miejski Dom Kultury,
VI-15.08.2010 Biała Rawska- Kościół pw. św. Wojciecha,
VII-22.08.2010 Brochów- Bazylika św. Jana Chrzciciela.

W programie finałowego galowego koncertu usłyszymy:

F. Chopin - II Koncert fortepianowy f – moll op. 21

H. Wieniawski – II Koncert skrzypcowy d - moll op. 22 Karolina Sambor – sopran: S. Moniuszko - arie z opery „Halka” i „Hrabina”

F. Chopin - Fantazja A – dur na tematy polskie op. 13.

 

Dochód z koncertów wykonawcy pragną przekazać na stypendia dla uzdolnionej artystycznie młodzieży pochodzącej z małych polskich miejscowości.

 

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!


Więcej o:
koncert galowy fik mdk stypendyści chopini
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE