W czwartek 21 listopada, w Szkole Podstawowej nr 7, odbyła się debata z udziałem psychologów, kuratorów sądowych, przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Radomsku oraz przedstawicieli Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomsku. Debata była podsumowaniem kampanii Dzieciństwo bez Przemocy.
W debacie udział wzięło udział wielu przedstawicieli z instytucji, których zadaniem jest wspieranie rodziny, młodych ludzi, jak i starszych, jak i uczniowie z radomszczańskich szkół.
- Dwa dni temu był Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałaniu Przemocy wobec dzieci. Chcieliśmy przeprowadzić debatę w tym terminie, ale są różne ważne grafiki, egzaminy próbne itd. Dlatego musieliśmy tę konferencję przełożyć. Na początku miała być to być konferencja. Stwierdziliśmy, że bardziej pójdzie w stronę debaty, żeby był to było dla młodzieży. I pomimo, że był to Międzynarodowy Dzień Przemocy wobec dzieci, my dziś chcemy się skupić na przemocy rówieśniczej, czyli hejtowaniu, obrażaniu się braku szacunku itd. Stąd zaproszonych wielu gości do dyskusji. Będzie to Agnieszka Kropisz z policji, Dorota Sosnowiec - psycholog, Barbara Klekowska z MOPS-u, Urszula Retyk - pedagog ze Szkoły Podstawowej numer 1 w Radomsku, Anna Ryng z punktu konsultacyjnego, Ewelina Pietrzyk - kurator zawodowy rodzinny oraz Patrycja Kaczmarek i Mariusz Lichota z CPR. Czyli z instytucji, które wspierają rodziny, wspierają młodych ludzi, jak i starszych ludzi. To są instytucje wspomagające, wspierające działającą na rzecz ludzi potrzebujących, ale również przeciwdziałające przemocy, prowadzące profilaktykę - mówił Radosław Bartnik, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej numer 7 w Radomsku.
Przedstawiciele Urzędu MIasta w Radomsku, także włączają się w szelkiego rodzaju działania. Głównym zamysłem debaty było to, aby uczestnicy mogli wiedzieć, gdzie szukać pomocy, do jakich instytucji mogą się zwrócić o pomoc.
- Inicjatorem jest Wioletta Marcinkowska, a w zasadzie Urząd Miasta Radomska, ale Wioletta Marcinkowska - naczelniczka wydziału spraw obywatelskich w Radomsku, która również oprócz kwestiami obywatelskimi, spisami ludności, dowodami, zajmuje się również profilaktyką, współpracuje z miejską komisją rozwiązywania problemów alkoholowych, organizuje wszelkiego rodzaju szkolenia dla nauczycieli, pedagogów, warsztaty dla młodzieży, różne akcje profilaktyczne, to po prostu taka jej inicjatywa. Współpracujemy od lat, dlatego tutaj w PSP 7 taka konferencja. Na konferencję zaproszona jest młodzież z radomszczańskich szkół podstawowych wraz z opiekunami, pedagogami i myślę, że będzie to konferencja, generalnie debata. Chcemy przyjąć taki charakter debaty, by była to wymiana między tym młodym pokoleniem, gdzie mogą szukać, pomocy, jak przeciwdziałać przemocy, z jaką przemocą się spotykają, może nie sami, ale jak widzą tą przemoc wśród rówieśników, a może czasem w domu, a może czasem u sąsiadów i gdzie szukać pomocy. Stąd tyle osób zaproszonych, żeby te osoby mogły wiedzieć, że to nie tylko policja, że to nie jest tylko pedagog szkolny, ale, że są inny instytucje, do których oni, czy ich bliscy mogą się zwrócić - dodaje Radosław Bartnik.
Jak przekonują policjanci, wszelkiego rodzaju działania profilaktyczne są istotne
- Każde działanie profilaktyczne pozwala na dotarcie do określonej liczby osób. Niech będzie to nawet najmniejsza liczba, ale zawsze pod kątem profilaktycznym, jest to bardzo istotna rzecz, ponieważ do kogoś taka informacja dotrze - mówiła Agnieszka Kropisz z Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.
- Powszechna informacja społeczna powoduje, że szeroka liczba osób otrzymuje taką informację i wiele z tych osób zastanawia się, a przede wszystkim wiele rodziców stara się wzmocnić opiekę nad swoim dzieckiem, nad tym, co dziecko robi w Internecie - dodaje Agnieszka Kropisz.