Tegoroczne Dni Kultury Żydowskiej w Miejskim Domu Kultury w Radomsku rozpoczął pokaz filmów radomszczanina Jakuba Choróbskiego – Miriam (2011) i premierowy seans Miriam II (2014).
Tegoroczne Dni Kultury Żydowskiej w Miejskim Domu Kultury w Radomsku rozpoczął pokaz filmów radomszczanina Jakuba Choróbskiego – Miriam (2011) i premierowy seans Miriam II (2014), spotkanie z reżyserem oraz projekcja oskarowego filmu "Pani spod szóstki" w reż. M. Clarke’a.
Wydarzenia odbyły się 12 września w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
Młody reżyser zdradził genezę powstania swoich filmów, nakręconych na podstawie pamiętników Miriam Haszczewickiej, młodej Żydówki z Radomska. Inspiracją do nakręcenia Miriam był film Fotoamator w reż. Dariusza Jabłońskiego oraz szansa wzięcia udziału w ogólnopolskiego projekcie Filmoteka Szkolna. Akcja!, wspieranym przez Polski Instytutu Sztuki Filmowej; ostatecznie film Jakuba znalazł się w finałowej dziesiątce. We wszystkich działaniach młodego radomszczanina wspierała w 2011 r. Pani Halina Kucharska – nauczycielka z ZS-G nr 5 w Radomsku. Miriam II to kontynuacja pierwszej części i próba nowego spojrzenia na pamiętniki Miriam Haszczewickiej.
Widzów DKF-u bardzo wzruszył także film Pani spod szóstki, laureat tegorocznego Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Historia najstarszej na świecie pianistki, stu dziewięcioletniej Alice Herz Sommer, która przeżyła Holokaust, stał się przyczynkiem do rozmowy o wojennych i powojennych losach radomszczańskiej ludności pochodzenia żydowskiego i przepisie na długowieczność. Pani spod szóstki to pokłosie pokazów pofestiwalowych 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie motywy".