Festiwal Meksykański w pałacu w Nieznanicach

W położonym niedaleko Radomska, pałacu w Nieznanicach, zostanie zorganizowany Festiwal Meksykański.

W położonym niedaleko Radomska, pałacu w Nieznanicach, zostanie zorganizowany Festiwal Meksykański.
fot. wikipedia/CC BY-SA 2.5
Nie trzeba jechać do Meksyku, żeby chociaż trochę móc poznać meksykańską kulturę, zwłaszcza tamtejszą kuchnię, i samych zadomowionych w Polsce Meksykanów, powinien wybrać się do Nieznanic. W tamtejszym pałacu od 10 do 12 października po raz kolejny organizowany jest Festiwal Meksykański.

Dwie panie, rządzące Nieznanicami, matka i córka: Elżbieta Lubert i Beata Fornalik, tak zafascynowane niezwykłością tej bogatej kultury,  postanowiły jej cząstkę przenieść do Polski, do Nieznanic. W zeszłym roku urządziły pierwszy Festiwal  Meksykański, a teraz organizują kolejny. Roczny pobyt Beaty Fornalik w owym kolorowym kraju stał się bardzo pomocny w pokazywaniu Polakom wielu elementów fascynującej kultury.

Oprócz opowieści o zebraniach starszyzny indiańskiej, prezentacji  zdjęć i zaplanowanych pokazów oraz warsztatów kulinarnych, głównym punktem programu jest gastronomia naprawdę meksykańska. Gwarancją powodzenia jest, po pierwsze, 30-letnie doświadczenie hotelarskie i restauracyjne  Elżbiety Lubert, zdobyte w prowadzeniu restauracji i hotelu we Francji, kontynuowane od lat w Nieznanicach. - Przyrządzamy dania meksykańskie z pełnym poszanowaniem oryginalnych receptur, z uwzględnieniem oryginalnych odmian - mówi Beata Fornalik

Po drugie, pozyskanie działających w Polsce meksykańskich dostawców, między innymi firmy ”Moleno” (po polsku „Młyn”) wytwarzającej tortille zgodnie z recepturą indiańską. Używającej kukurydzianej mąki nixtamal, co pozwala zwiększyć wartość odżywczą tego podstawowego pokarmu dużej części Ameryki.  Przez rozmaite wykorzystanie tortilli nosi ona miano jadalnej łyżki. Wszyscy uczestnicy Festiwalu będą mogli podczas warsztatów prowadzonych przez rodowitych Meksykanów nauczyć się robienia owych kukurydzianych placków.

Ciekawostką  jest podpowiedź, że na kulturze meksykańskiej silne piętno odcisnęli nie tylko Hiszpanie. Otóż 5 lat francuskiego panowania podniosło gastronomię meksykańską na poziom równy Europie, a przez bogatą tradycję prekolumbijską, kuchnia ta uzyskała gamę zaskakująco różnorodną.  Swoją rolę odegrały produkty dostarczane z regionu śródziemnomorskiego: cebula, czosnek, cytrusy, kapary, liście laurowe, migdały, oliwki i oliwa, oregano, pietruszka, rodzynki, tymianek.

W czasie Festiwalu będzie można poznać historię kakao i czekolady oraz powalczyć oraz uzyskać Certyfikat Wybitnego Smakosza Czekolady testując rozmaite kompozycje czekolady. 

Z uwagi na fakt, że kulinaria to najbardziej charakterystyczna cecha kultury Meksyku i zarazem zwierciadło jego historii, warto łyknąć dużą porcję egzotyki przy tytułowej okazji. W pałacu istnieje zasada: „Mi casa es Su Casa” – mój dom jest twoim domem.”

Tradycyjna kuchnia meksykańska za pielęgnowanie tożsamości narodowej została w 2010 r. wpisane przez UNESCO na Listę Reprezentacyjną Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości.

Więcej o:
festiwal meksykański nieznanice pałac nieznanice
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE