Wycieczki, warsztaty hafciarskie i ceramiczne, a także nauka samoobrony. Tak w skrócie można podsumować pierwszy tydzień ferii w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Zobaczcie co się wydarzyło.
"Zimowo-kolorowo" to tygodniowe zajęcia artystyczno - edukacyjne, które odbywały się w MDK Radomsku w pierwszym tygodniu ferii (16-20 stycznia). Zajęcia rozpoczęły się od spotkania z sierżant Agnieszką Kropisz, która rozmawiała z dziećmi o bezpieczeństwie podczas ferii. Podczas "Zimowo-kolorowo" dzieci brały udział w warsztatach chemicznych (prow. Aneta Boruta), plastycznych (prow. Tomasz Zawadzki), zajęciach edukacyjnych (Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna) oraz spotkaniu integracyjnym w Środowiskowym Domu Samopomocy. Ponadto dzieci ćwiczyły koordynację wykonując różnego typu zadania sportowe (prow. Sebastian Nowak) oraz wspinając się po ściance wspinaczkowej w Powiatowej Hali Sportowej.
W ramach ferii z MDK Radomsko młode radomszczanki wzięły udział w nietypowych zajęciach sportowych. Przez dwa dni 17 i 19 stycznia, poznawały podstawy boksu i samoobrony. Ćwiczyły odpowiednią postawę,chwyty i uniki oraz poznały zasady i podstawy obrony przed niebezpieczeństwem. Zajęcia prowadził Sebastian Nowak.
Od 16 do 20 stycznia, trwały warsztaty robotyczne pod kierunkiem Daniela Krzywika z ROBOCAMP. Chłopcy wzięli udział w kursie robotyki z wykorzystaniem klocków Lego WeDoSafari oraz programowania w środowisku SCRATCH i CODE. Uczestnicy wykonywali z klocków afrykańskie zwierzątka (żółwie, skorpiony, żaby, muchołówki i ważki) programując je potem w komputerze a przy okazji dowiedziały się ciekawostek zoologicznych.
Przez trzy dni, podczas pierwszego tygodnia ferii (16-18 stycznia) dzieci poznawały tradycję haftowania i podstawy haftu krzyżykowego. Pod kierunkiem Agnieszki Miarki uczyły się haftować swoje imiona.
W ramach ferii MDK Radomsko zorganizował dla dzieci wycieczki do Planetarium EC1 w Łodzi (18 stycznia) oraz Centrum Nauki Eksperymentarium (19 stycznia). W niezwykle nowoczesnym planetarium dzieci obejrzały pokaz pt. "Dwa szkiełka". Widzowie odbyli podróż do czterech księżyców Jowisza, pierścieni Saturna oraz niezwykłych struktur innych galaktyk. Poznali historię odkryć wielkich astronomów i fizyków: Galileusza, Huygensa, Newtona, Hubblea oraz wielu innych, których badania stały się możliwe dzięki wynalezieniu ponad 400 lat temu pierwszego teleskopu. Projekcję poprzedził krótki opis zjawisk astronomicznych zachodzących aktualnie na niebie. W Eksperymentarium dzieci zwiedziły wystawę i obowiązkowo musiały wszystkiego dotknąć - doświadczyć. Wystawa Experymentarium to interaktywne przedsięwzięcie, które w pasjonujący i zabawny sposób objaśniło często skomplikowane zagadnienia z różnych dziedzin nauki (magnetyzmu, elektryczności, dynamiki, optyki, mechaniki, akustyki i dźwięku, logiki, biologii czy chemii), które stają się proste i czytelne dla każdego, dzięki możliwości wypróbowania ich działania na specjalnych przyrządach oraz stanowiskach interaktywnych (m.in. Nurek Kartezjusza, Młynek Crooksa, Człowiek bateria, Słup zagrożenia, Lewitująca piłka czy Głowa na tacy). Wystawa łączy naukę z zabawą dzięki czemu nawet najnudniejsze zjawiska, procesy i teorie usłyszane na lekcjach okazują się mieć niejednokrotnie zaskakujące zastosowanie w codziennym życiu stając się dla eksperymentującego ”młodego naukowca” zrozumiałe i interesujące.
19 stycznia, zakończyły się czterodniowe warsztaty ceramiczne zorganizowane z okazji ferii dla najmłodszych mieszkańców Radomska. Podczas zajęć prowadzonych pod kierunkiem Joanny Dudek, dzieci wykonywały gliniane piórniczki, breloczki, serduszka i torebki upominkowe dla Babci i Dziadka. Część uczestników po zrealizowaniu programu spotkania lepiła z gliny przedmioty i figurki według własnego pomysłu.
Skąd bierze się papier, kto wymyślił papier czerpany, jak wyprodukować papier w warunkach domowych? Na te pytania dzieci znalazły odpowiedź 20 stycznia, podczas niezwykłych warsztatów czerpania papieru. W czasie zajęć dzieci poznały tradycyjną technikę czerpania papieru i samodzielnie wykonały dekoracyjne kartki papieru. Zajęcia prowadził Konrad Michalak.