Faktoring czyli finansowanie, które sprawdza się w firmie

Faktoring czyli finansowanie, które sprawdza się w firmie

Faktoring to jeden ze wciąż mniej znanych sposobów finansowania przedsiębiorstw. Nie jest to narzędzie tak popularne jak kredyt, jakkolwiek zaczyna cieszyć się coraz większą powodzeniem. Wciąż jeszcze nie każdy przedsiębiorca wie, na czym polega, wobec czego wokoło tej usługi pojawiają się różne mity. Warto jednak znać faktoringu, ponieważ może się okazać, że jest to najodpowiedniejsze rozwiązanie dla naszej firmy.

Faktoring zabezpieczy płynność finansową firmy

O faktoringu można najprościej powiedzieć, że polega na przekazywaniu instytucji finansowej faktur z odroczonym terminem spłaty, celem uzyskania natychmiastowej gotówki. Często zdarza się tak, że przedsiębiorca na spłatę należności od interesanta musi oczekiwać ponad 30 dni, a to nieraz stopuje możliwości działania firmy, a w co poniektórych przypadkach nawet uniemożliwia jej funkcjonowania.

Ale wówczas właśnie firma faktoringowa wypłaca firmie należność z takie faktury, biorąc na siebie oczekiwanie na płatność kontrahenta. Jeżeli to wydaje się skomplikowane, sprawdź pełne wyśnienie co to jest faktoring i jakie daje korzyści firmie.

Część przedsiębiorców nie planuje faktoringu, gdyż boi się, iż nie będzie ich  stać  opłaty, które pochłoną ich dochód. Warto na to spojrzeć z innej strony i postawić pytanie czy firmę stać na to, by mieć opóźnienia w pracy? Brak pieniędzy od interesantów oznacza niejednokrotnie opóźnienia w zrealizowaniu zamówienia dla kolejnego klienta, m.in. przez niemożliwość nabycia koniecznych materiałów, czy innych środków do produkcji, opłacenie paliwa itp.

Swoją drogą, na rynku pojawia się coraz więcej firm, które świadczą usługi faktoringowe, z tego powodu usługi są co bardziej przystępne nawet dla małych firm.

Rozwiązanie nie idealne, ale …

Faktoring może budzić kontrowersję z racja tego, że w sytuacji przejścia na usługi faktora (czyli instytucji świadczącej usługi faktoringu), przedsiębiorca musi zakomunikować klientom, że obecnie płatności za ich faktury będzie pobierał ktoś inny.

Ta zmiana może spowodować sprzeciw u niektórych klientach, obawiających się de facto nowego uczestnika transakcji, co z kolei może prowadzić do ochłodzenia stosunków handlowych. W sytuacji takiej można jednak faktoring zaproponować klientowi jako opcję, alternatywnie proponując skonto za wcześniejszą płatność

Faktoring systematycznie powiększa grono zadowolonych klientów. To rozwiązanie szczególnie szybko docenią firmy, które nie mają zdolności kredytowej, więc nie będą mogły poratować się obrotowym kredytem bankowym w sytuacji opóźnienia spłaty i tymczasowych komplikacji finansowych.

Dostęp do usługi faktoringu

Rozpoczęcie korzystania z usługi faktoringowej jest proste, zwłaszcza iż formalności są mniejsze w porównaniu do procedury przy kredycie bankowym, nie ma też konieczności przedstawiać żadnego ani zastawu, który pełniłby rolę zabezpieczenia majątkowego.

Jakkolwiek samo znalezienie najlepszego faktoringu nie jest proste z powodu dużej różnorodności i mnogości ofert. W wyszukaniu faktoringu pomoże faktoringowy marketplace: FAKTORINGoferty.pl umożliwiający poznanie i porównanie w jednym miejscu różnych ofert faktoringu.  

Dzięki błyskawicznym przelewom z faktoringu płynność finansowa firmy nie zachwieje się, dając przedsiębiorcy przestrzeń do realizacji biznesowych projektów. Dzięki faktoringowi możemy, prowadzi biznes na pełnych obrotach, nie obawiać się następnych wyzwań i mieć pewność, dostępności do wszystkich wypracowanych pieniędzy.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE