Europejskie Dni Dziedzictwa w Radomsku. Muzeum zaprasza na wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II

Europejskie Dni Dziedzictwa w Radomsku. Muzeum zaprasza na wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II Fot. mat. organizatora

Muzeum Regionalne w Radomsku zaprasza do zwiedzania wystawy fotografii autorstwa Jana Niteckiego, przygotowanej w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Hasło tegorocznej, 28. edycji wydarzenia to „Moja droga”. Odnosi się do drogi Karola Wojtyły - zwykłego chłopaka, który został Papieżem. Ekspozycję będzie można oglądać od 13 września.

Karol Wojtyła był to człowiek, który nie stronił od ludzi, zarówno na studiach, a także potem jako duchowny chciał być dla każdego kto był w potrzebie. Jednał, kochał, modlił się i słuchał. Rozumiał ludzi i ich problemy. Był wrażliwym i mądrym człowiekiem. Od dzieciństwa powierzał swoje życie Bogu. Trudne doświadczenia z młodości połączone z wytrwałym i ufnym kontaktem z Bogiem, stanowiły solidny fundament, na którym opierała się jego misja życia.

„Moja droga” w odniesieniu do Jana Pawła II symbolizuje jego przekonanie, wiarę oraz całkowite oddanie się Bogu. To także symboliczne zawarcie jedności z całym narodem. Ta droga była trudną „drogą do świętości”. 16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na następcę św. Piotra i przyjął imię Jan Paweł II. Od setek lat pierwszy papież Polak, pierwszy papież - pielgrzym, który 40 - krotnie okrążył Ziemię, by móc spotkać się z każdym człowiekiem. Na tym polegał jego fenomen, był z ludźmi i dla ludzi.

Istnieje około tysiąca pomników św. Jana Pawła II w Polsce i na świecie. Ludzie, a w szczególności Polacy tę postać po prostu kochali, stąd też powstało tak dużo pomników. W jego osobie znajdowali bratnią duszę, która pragnęła dla nich prawdy i sprawiedliwości, która budziła nadzieję, niosła otuchę, emanowała dobrem i radością. Zmaterializowana w pomniku postać naszego Wielkiego Rodaka pozwalała choćby na chwilę zadumy czy refleksji.

Wystawa składa się z wielu fotografii, które prezentują różne odsłony wizerunku papieża Polaka. Każdy z tych pomników jest inny, ale łączy je ponadczasowy wymiar i pamięć. Pomnik może być też inspiracją, a także przypomnieniem dla przyszłych pokoleń, że był w historii naszego kraju taki człowiek, który wsłuchiwał się w pragnienia całych narodów. Uhonorowanie pomnikiem takiej postaci znajduje swoje uzasadnienie.

Ekspozycja będzie prezentowana w Muzeum Regionalnym w Radomsku od 13 września 2020 r.

Więcej o:
radomsko muzeum radomsko wystawa jan paweł ii europejskie dni dziedzictwa
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE