Ethereum - czym jest? Najważniejsze informacje

Ethereum - czym jest? Najważniejsze informacje Fot. Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Ethereum, a właściwie Ether, jest kryptowalutą zdecentralizowanej platformy charakteryzującej się otwartym oprogramowaniem, o tej samej nazwie. Wspomniana platforma daje możliwość obsługi kontraktów peer-to-peer, a także zdecentralizowanych aplikacji i działa w oparciu o technologię blockchain (podobnie jak najpopularniejsza z kryptowalut, czyli Bitcoin).

Jak rozpoczęła się historia Ethereum?

Historia tworzenia Ethereum rozpoczęła się w 2013 roku od opublikowanej w grudniu pierwszej wersji dokumentu informacyjnego zatytułowanego „Ethereum: The Ultimate Smart Contract and Decentralized Application Platform”. Twórcą waluty i całego systemu jest kanadyjski programista rosyjskiego pochodzenia, Vitalik Buterin. Mężczyzna w tamtym czasie interesował się programowaniem zbliżonym do tego, które zastosowano w kodzie źródłowym Bitcoina, jednak w bardzo krótkim czasie zauważył jego mankamenty i rozpoczął tworzenie własnego wariantu. Ethereum powstało tak, by zniwelować braki swego pierwowzoru dzięki zastosowaniu skryptowego języka programowania, w związku z czym oferuje między innymi dostęp do zdecentralizowanych aplikacji (dApps) oraz smart kontraktów peer-to-peer.

Już w 2014 roku rozpoczęto sprzedaż tokenów, a proces ten trwał 22 dni. W ostatecznym rozrachunku, Buterinowi udało się zebrać nieco powyżej 31,5 tysiąca Bitcoinów, co - w przeliczeniu na ówczesne warunki - dawało około 14 milionów dolarów. W 2016 roku doszło do zhackowania The DAO, czyli zdecentralizowanej organizacji, i utraty aż 3,6 miliona tokenów. W wyniku tych zdarzeń przeprowadzono podział systemu na ETC - Ethereum Classic i ETH - Ethereum.

Ethereum jako waluta

Prawidłową nazwą natywnej dla systemu Ethereum kryptowaluty jest Ether. Może ona być wykorzystywana do opłacania transakcji. Waluta działa w oparciu o system Proof Of Work i pozwala na generowanie nowych jednostek kryptowaluty jako gratyfikację za dodanie bloku do blockchainu. Najmniejszą jednostkę Etheru stanowi Wei.

Zarządzanie protokołem

Ewentualne zmiany w protokole mogą być wdrażane tylko i wyłącznie za pośrednictwem Forku (tj. zdarzenia, które występuje w procesie rozwoju implementacji blockchain i polega na stworzeniu duplikatu głównego łańcucha), przy zachowaniu skoordynowanego poparcia większości górników.

Aby mogło dojść do zmiany, wspomniani górnicy muszą dostosować posiadane węzły do najnowszej aktualizacji platformy w tym samym momencie. To oznacza, że deweloperzy nie mogą wprowadzać zmian bez zgody ogółu, co doprowadziło w 2016 roku do stworzenia programu Ethereum Improvement Proposal, gdzie omawiane są ewentualne poprawki.

Czym jest difficulty bomb?

Mianem difficulty bomb określa się taką funkcję protokołu Ethereum, która po powstaniu określonej ilości bloków zaczyna utrudniać ich pozyskiwanie. Ogólnym założeniem wybuchu bomby jest wymuszenie przejścia z systemu Proof Of Work do Proof Of Stake. Na chwilę obecną wybuch bomby jest planowany na grudzień 2021, jednak termin ten był już kilkukrotnie przesuwany.

Kurs Ethereum

Ethereum jest drugą jeśli chodzi o kapitalizację rynkową kryptowalutą, zaraz po najpopularniejszym Bitcoinie. Pierwsze notowania tej kryptowaluty pochodzą z 2015 roku, a cena jednej jednostki wynosiła mniej niż dolar. W 2017 roku, a dokładniej 18 maja, doszło do przekroczenia przez ETH ceny 100 dolarów za sztukę. W chwili obecnej jedna sztuka Ethereum kosztuje około 2238 dolarów, a kapitalizacja wynosi 262,21 mld dolarów.

Kursy kryptowalut stale się zmieniają, jednak uważa się, że ceny wraz z upływem czasu - przy zachowaniu niewielkich, okresowych wahań - będą rosnąć. Pod adresem https://jakikurs.pl/kryptowaluty/cena-ethereum/ dostepny jest aktualny kurs Ethereum

Ethereum a Bitcoin - podobieństwa i różnice

Podstawowym zadaniem Bitcoina jako waluty jest przechowywanie środków, a także zapewnienie możliwości przeprowadzania transakcji na bezpiecznym rynku cyfrowej waluty. Ethereum daje te same możliwości, a oprócz tego - pozwala także na tworzenie zdecentralizowanych kontraktów oraz aplikacji. Obydwie kryptowaluty działają w oparciu o system Proof Of Work (choć ETH ma przejść na Proof Of Stake po wybuchu bomby).

Dodatkowo, Ethereum zapewnia zdecydowanie szybszą akceptację nowych bloków: proces ten trwa bowiem w przybliżeniu 12 sekund, podczas gdy w przypadku Bitcoina - jest to około 10 minut. Kolejną różnicą pomiędzy kryptowalutami jest to, że BTC został stworzony tak, by jego wydobywanie zostało zablokowane na poziomie 21 milionów, a ETH jest pozbawione takich ograniczeń i tym samym - w przeciwieństwie do Bitcoina - podatne na inflację. W chwili obecnej, kapitalizacja BTC wynosi około 661 miliardów dolarów, a ETH - około 272 miliardów dolarów.

Więcej o:
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE