Elektryk przełamuje mity o matematyce

Uczniowie ZSE-E po raz pierwszy uczestniczyli w warsztatach matematycznych, zorganizowanych przez nauczycielki matematyki z tej szkoły. Zajęcia odbyły się w Wiśle

Uczniowie ZSE-E po raz pierwszy uczestniczyli w warsztatach matematycznych, zorganizowanych przez nauczycielki matematyki z tej szkoły. Zajęcia odbyły się w Wiśle.
Fot. ZSE-E


Warsztaty te to pierwszy etap projektu "Z nami – uczniami polubisz MATeMatykĘ", realizowanego przez Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych. Celem przedsięwzięcia jest przełamanie niechęci uczniów do matematyki poprzez stosowanie innowacyjnych form i metod pracy w nauczaniu i uczeniu się matematyki.  Dotacja otrzymana z Fundacji mBanku została, zgodnie z projektem, przeznaczona na dofinansowanie pobytu uczniów w Wiśle oraz zakup pomocy dydaktycznych do pracowni matematycznej.

Pomysłodawczynią i autorką projektu jest p. Halina Jurczyk. Wspomniany projekt uzyskał pozytywną ocenę w konkursie o dotację Fundacji mBanku i jako jeden z dwóch zwycięskich projektów otrzymał wnioskowaną dotację.

W czterodniowych warsztatach matematycznych uczestniczyło 32 uczniów. Program warsztatów opracowały wspólnie nauczycielki matematyki z ZSE-E. Uczestnicy mieli okazję poznać następujące zagadnienia: Matematyczne origami podczas zajęć z p. Ewą Merder, Magię wstęgi Möbusa  z p. Haliną Jurczyk, Matematykę przy herbatce czyli technikę TEA BAGS FOLDING 3 z p. Anną Kanafą, Funkcje trudne/łatwe z p. Marią Mirowską oraz matematyczne puzzle i domina. Program warsztatów obejmował również pracę samodzielną uczniów, której efekty poznamy już wkrótce. Wieczory gier logicznych oraz wycieczki krajoznawcze integrowały wszystkich uczestników.

Podsumowaniem warsztatów mogą być wypowiedzi uczestników zaczerpnięte  z ankiet ewaluacyjnych: (…) gdy pierwszy raz usłyszałem: obóz matematyczny spodziewałem się nudnych wykładów, zostaliśmy jednak mile zaskoczeni, miło było wyrwać się ze szkoły, by inaczej uczyć się matematyki (…). (…) nie spodziewaliśmy się, że uczenie się matematyki może dostarczyć aż tyle śmiechu i zabawy(…), Myśleliśmy, że będziemy robić mnóstwo zadań matematycznych, że będzie dość nudno i że nie będziemy nic zwiedzać. Nie oczekiwaliśmy takiej świetnej zabawy. Warsztaty przerosły nasze oczekiwania. Były świetne zajęcia, gry i zabawy, które, mimo że związane z matematyką, były bardzo ciekawe.

Projekt "Z nami – uczniami polubisz MATeMatykĘ", który dofinansowała Fundacja mBanku, będzie realizowany w ZSE-E do 28 lutego 2015 r. Drugi etap projektu obejmuje cykl zajęć dla uczniów klas pierwszych z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych (puzzle, domina) wykonanych według projektów opracowanych przez uczniów podczas warsztatów. Projekt zakłada również zorganizowanie wzajemnej pomocy uczniowskiej w uczeniu się matematyki w myśl hasła "Nie rozwiążę za Ciebie zadania, ale pomogę Ci go zrozumieć" adresowanej głównie do uczniów klas pierwszych a koordynowanej i wspomaganej przez nauczycielki matematyki. 

Więcej o:
zespół szkół elektryczno-elektronicznych w radomsku elektryk matematyka wisła mbank
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE