Edukacja wyborcza w Mechaniku

Edukacja wyborcza w Mechaniku

Uczniowie klasy trzeciej III Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku wzięli udział w programie „Młodzi głosują”, którego celem była edukacja wyborcza społeczności szkolnej. Program ten jest realizowany przez Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej - instytucję niezależną od partii czy komitetów politycznych. W Mechaniku działanie podzielono na dwa etapy.

W zeszły piątek przeprowadzono quiz wiedzy dotyczący działalności sejmu, senatu oraz wyborów. Najpierw uczniowie zaangażowani w program przygotowali propozycje pytań, której miały się składać na quiz. Wspólnie wybrali kilka najciekawszych propozycji. Następnie społeczność szkolna, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele odpowiadali na pytania, które rozdawane były na specjalnie wydrukowanych formularzach. Jak się okazało pytania nie były bardzo trudne, ponieważ większość osób biorących udział w zabawie odpowiadała prawidłowo. A pytano m.in. o liczbę posłów w sejmie (460 osób), długość kadencji sejmu (4 lata), ilość okręgów wyborczych w wyborach do senatu (100 okręgów), datę najbliższych wyborów parlamentarnych (13 października 2019 roku). Quiz był anonimowy - to znaczy, że po jego wypełnieniu każdy mógł poznać prawidłowe odpowiedzi i skonfrontować je ze swoimi, ale wyniki posłużyły jedynie do wyciągnięcia zbiorczych wniosków i nikt nie był oceniany indywidualnie.

11 października odbył się drugi etap działań związanych z uczestnictwem w programie. Tego dnia w Mechaniku przeprowadzono wybory młodzieżowe. Czynne prawo wyborcze (a więc możliwość głosowania) miał każdy uczeń, który tego dnia pojawił się w szkole. Młodzi wyborcy otrzymali karty do głosowania, na których znajdowały się nazwy komitetów biorących udział w wyborach w naszym okręgu wyborczym do Sejmu RP. Zadanie polegało na zaznaczeniu krzyżykiem jednego z kilku proponowanych komitetów. Co istotne, pod tym względem wybory młodzieżowe różnią się od prawdziwych wyborów do sejmu, gdzie wybiera się konkretnego kandydata. Założenia programu „Młodzi głosują” przewidywały głosowanie tylko na komitety, a uczniowie będący swoistą komisją wyborczą informowali o tym młodych wyborców. Wszystkie wypełnione karty wyborcze trafiały do urny - tak jak w prawdziwych wyborach.

- Po przeliczeniu oddanych głosów okazało się, że frekwencja wyniosła 63,2% (512 głosujących), a nieważnych kart było zaledwie 17. Co do wyniku wyborów - nie będzie on podawany do publicznej wiadomości ze względu na chęć zachowania bezstronności. Nie wynik jest zresztą najważniejszy, bo w realizowanym programie chodzi o edukację - uświadomienie jak prawidłowo oddać głos i dlaczego w ogóle warto wybrać się na wybory. Maturzyści zaangażowani w realizację programu w ZSP nr 1 mają nadzieję, że w ogólnopolskich wyborach w najbliższą niedzielę frekwencja będzie co najmniej taka jest w Mechaniku - mówi Paweł Dudek, nauczyciel wiedzy o społeczeństwie.

Celem akcji „Młodzi głosują” jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach, dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów, zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej. Młodzi ludzie – także niepełnoletni – mają swoje zdanie i poglądy. Program „Młodzi głosują” daje im możliwość wypowiedzenia się w ważnych dla kraju sprawach.

Więcej o:
młodzi głosują wybory radomsko wybory radomsko 2019 wybory sejm i senat 2019 radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE