Dziś święto kierowców

Dziś święto kierowców Fot. Starostwo Powiatowe

W dniu świętego Krzysztofa, patrona kierowców w Starostwie w Radomsku dla rejestrujących dziś (25 lipca) swoje samochody rozdawane są komplety ramek pod nowe tablice rejestracyjne.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy obchodzony jest w dniu, w którym ustanowiono imieniny Krzysztofa. Bowiem święty Krzysztof to patron kierowców, ale nie tylko. To również patron wszystkich związanych z podróżowaniem – pielgrzymów, flisaków, marynarzy, biegaczy, przewoźników, tragarzy, turystów i żeglarzy.

Wspomnienie liturgiczne w Kościele luterańskim obchodzone jest 24 lipca, w Kościele rzymskokatolickim właśnie 25 lipca. W tym dniu (ewentualnie w niedzielę najbliższą tej dacie), odbywa się poświęcenie pojazdów. W parafii św. Lamberta w Radomsku poświęcenie odbędzie się na placu kościelnym od strony ulicy Przedborskiej, po Mszy św. o godz. 9.00 i 18.00.

Zgodnie z dawnymi wierzeniami, kto spojrzy rankiem na wizerunek św. Krzysztofa, będzie bezpieczny aż do wieczora. Dlatego obecnie w wielu samochodach i na motocyklach kierowcy przyklejają wizerunek św. Krzysztofa wraz z modlitwą kierowcy.

Więcej o:
starostwo powiatowe radomsko dzień bezpiecznego kierowcy radomsko starostwo św. krzysztof patron kierowców
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE