Dziś pechowy piątek 13-tego. Jednak czy na pewno pechowy?

Dziś pechowy piątek 13-tego. Jednak czy na pewno pechowy? Fot. pixabay.com

Dziś jest jeden z najbardziej pechowych dni w roku - piątek trzynastego. To przesąd, mający długą tradycję, bowiem pochodzi jeszcze z czasów średniowiecza. Wielu uważa, że tego dnia lepiej pozostać w domu i nie kusić złego losu, aby nie spotkało nas nieszczęście. Jesteście przesądni? Czy jest się czego obawiać w piątek trzynastego?

Liczba trzynaście jest uznawana za tą, która burzy stabilność i ład, a wprowadza chaos. Natomiast dwunastka symbolizująca ład i porządek, jest gwarancją stabilności i sensu rzeczywistości. Mamy bowiem 12 miesięcy, 12 znaków zodiaku, 12 apostołów, doba składa się z 12-godzinnych cykli i można by długo wymieniać. Nawet na fladze Unii Europejskiej będącej symbolem jedność, solidarności i harmonii między narodami Europy, jest 12 złotych gwiazd.

Stąd też przesąd, w którym liczba trzynaście związana jest z siłami chaosu, burzy ład i porządek. Strach przed piątkiem trzynastego ma nawet swoją nazwę, to paraskewidekatriafobia. Słowo to utworzone jest z greckiego słowa paraskevi, czyli piątek, dekatreis co oznacza trzynasty, zaś fobia to po prostu strach. W naszej kulturze funkcjonuje przysłowie „W piątek zły początek”.

Według legendy 13 października 1307 roku aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości był on u nich ogromnie zadłużony i chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli. Przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero na początku XX w.

Przesąd ten spotykany jest w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. W Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.

Data ta w ciągu jednego roku przypada co najmniej raz, a maksymalnie trzy razy. Do końca 2019 roku, ten pechowy dzień wypadnie jeszcze w grudniu. Natomiast w 2020 roku dwa razy, w marcu oraz w listopadzie.

Więcej o:
piątek trzynastego pechowy dzień piątek 13 pech piątek
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE