Dziś Dzień Matki!

Dziś Dzień Matki! Fot. pixabay.com

Dzień Matki jest świętem obchodzonym jako wyraz szacunku dla wszystkich matek. W Polsce świętujemy 26 maja, jednak data obchodów Dnia Matki jest różna w zależności od kraju.

Dzień Matki jest szczególną datą w kalendarzu, małe dzieci najczęściej obdarowują swoje rodzicielki laurkami, starsze kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami. Poprzez taki gest dzieci chcą okazać szacunek, miłość i podziękowanie za trud włożony w wychowanie.

Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.

W Rumunii, Portugalii lub w Hiszpanii mamy szczególnie docenia się w pierwszą niedzielę maja. Dzień Matki - w drugą niedzielę maja - obchodzi się w ponad 70 innych państwach - między innymi w USA, Australii, Japonii, Turcji, RPA, na Kubie czy na Ukrainie.

Najbardziej odległą datą świętowania Dnia Matki jest 22 grudnia. Wtedy swoje mamy obdarowują upominkami mieszkańcy Indonezji.

Więcej o:
radomsko powiat radomszczański dzień matki święto
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE