Dzień proeuropejski w PSP nr 7

Dzień proeuropejski w PSP nr 7 Fot. Archiwum szkoły

Była maskotka UE - Syriusz, była symulacja obrad Parlamentu Europejskiego, była debata o plusach i minusach obecności Polski w strukturach UE, była dyskusja nad Brexitem - tak wyglądał dzień proeuropejski, jaki odbył się 16 stycznia w PSP nr 7 w Radomsku.

Dzisiaj w PSP nr 7 odbył się europejski dzień tematyczny, zorganizowany przez Klaudię Andrzejczyk, Mateusza Patalana i Kacpra Motyla, przy wsparciu Szkolnego Klubu Europejskiego “Młodzież dla Europy”. A organizacja tych wszystkich przedsięwzięć była możliwa dzięki wsparciu Punktu Informacji Europejskiej "Europe Direct" z Piotrkowa Trybunalskiego, który reprezentowany był przez Małgorzatę Kociniak i Annę Jędrzejewską.

Dzień rozpoczął się od symulacji obrad Parlamentu Europejskiego, podczas której uczniowie, wcielając się w rolę posłów, podzieleniu uprzednio na grupy polityczne z PE, debatowali, a następnie głosowali nad dyrektywą unijną w sprawie stosowania plastiku w życiu codziennym.

- Zgłoszonych zostało łącznie 12 pomysłów, z których, w ramach głosowania, aprobatę zyskało pięć: tworzenie biodegradowalnych materiałów, projekt “Bambus Plus”, polimery biodegradowalne, tworzenie firm recyklingowych i bardzo kontrowersyjny projekt - wysłanie plastiku na Jowisza i na Słońce! - mówi prowadzący obrady, wcielający się w rolę przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Mateusz Patalan.

- Niestety, ale nie wszystkie zapisy, spotkały się z aprobatą Rady Unii Europejskiej (a tak wygląda proces decyzyjny), więc prace nad dyrektywą w tym temacie, muszą zostać poddane pod tzw. drugie czytanie w Parlamencie Europejskim. A zatem symulacja będzie miała ciąg dalszy w niedalekiej przyszłości … - zauważa Klaudia Andrzejczyk, jedna z organizatorek.

Po symulacji, przyszedł czas na warsztaty z najmłodszymi uczniami szkoły, czyli klas I PSP. Maskotka - Syriusz - zaprosił uczniów do wspólnych gier i zabaw proeuropejskich. Pojawiły się puzzle - wybrane atrakcje krajów Europy, układanie i zapamiętywanie flag poszczególnych państw, nauka piosenki “Panie Janie… panie Janie…” po francusku, a także rozmaite pytania z wykorzystaniem “koła fortuny”. Warto podkreślić, że każdy z uczniów i uczennic klas I przygotował się do warsztatów perfekcyjnie - także pod względem wyglądu - w strojach pojawiły się wątki proeuropejskie, w tym także oficjalna maskotka UE - Syriusz.

- Zajęcia bardzo podobały się dzieciom. Były zachwycone postacią Syriusza, w którego rolę wcielił się Kacper Motyl. Oprócz świetnej zabawy uczniowie mogli lepiej poznać wątki proeuropejskie – dodaje Klaudia Andrzejczyk.

W trzeciej części, uczniowie klas starszych (VIII PSP i III gimnazjum) dyskutowali na temat "15 - lecia obecności Polski w strukturach UE”. Jak mówi, prowadzący debatę, Mateusz Patalan uczestnicy dyskusji próbowali opracować bilans zysków i strat, wynikający z udziału naszego kraju w europejskich strukturach. Nie obawiano się także zadawać pytań o przyszłość wspólnoty oraz wysuwać propozycji usprawnienia jej działania.

Na koniec dnia, nawiązanie do wydarzeń z ostatnich tygodni. Przedstawiciele Europe Direct, przeprowadzili warsztaty w temacie brytyjskiego Brexitu, dlaczego do niego doszło, jak to się stało, że Brytyjczycy zagłosowali na “tak” w referendum, jak rozłożyły się głosy i wreszcie, jak trudne będą ostatnie dni (do 29.03.2019 r.) brytyjskiego Brexitu, jakie to ma skutki dla polityki międzynarodowej i samej Wielkiej Brytanii. Nie zabrakło także wspomnienia o wczorajszym głosowaniu w brytyjskim parlamencie, możliwych rozwiązań na linii UE - Wielka Brytania.

Podczas całego dnia, każdy z uczniów mógł wziąć udział w konkursach z nagrodami proeuropejskimi, z wykorzystaniem bardzo popularnego “koła fortuny”. - Cały dzień wypadł świetnie, dzieciom w szczególności do gustu przypadły magnetyczne puzzle oraz oczywiście Syriusz. Debata na członkostwem Polski w UE była bardzo merytoryczna, oby wszystkie dyskusje wyglądały w taki sposób – mówi Kacper Motyl, jeden z współorganizatorów debaty.

Info: PSP nr 7

Więcej o:
PSP nr 7 dzień proeuropejski unia brexit
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE