Dzień patrona w Czwórce w Radomsku

Dzień patrona w Czwórce w Radomsku

7 maja 1867 r. w Kobielach Wielkich przyszedł na świat Władysław Stanisław Reymont. Od początku istnienia czyli od 1922 r. jest on patronem Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Radomsku. 7 maja obchodzono szkolne święto w 157. rocznicę jego urodzin.

Z tej okazji w szkole odbył się apel z udziałem wszystkich członków społeczności szkolnej, ale nie taki tradycyjny - były to gry i zabawy przybliżające postać wielkiego pisarza. Imprezę przygotowali uczniowie kl. 5a i 5b pod kierunkiem Marzenny Musiał, Doroty Wędzonki, Joanny Mielczarek oraz Błażeja Badowskiego.

Na początku piątoklasiści przedstawili życiorys Reymonta w pigułce, zwracając uwagę na najważniejsze wydarzenia w życiu pisarza. Następnie uczniowie mieli okazję - dzięki animacji - spotkać się z postacią noblisty i wysłuchać jego wersji wspomnień. Obejrzeli też unikatowy film z zasobów Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej - z 1925 r. przedstawiający W. Reymonta na dożynkach w Wierzchosławicach.

W drugiej części imprezy reprezentanci klas wzięli udział w konkursie:
- najmłodsi z klas 1-3 mieli za zadanie w najkrótszym czasie ułożyć puzzle z portretem pisarza
- uczniowie z kl. 4-8 z kolei układali tytuły utworów noblisty z rozsypanki literowej

Na zakończenie zaprezentowano dorobek literacki Władysława St. Reymonta. Na korytarzu pierwszego piętra można też poczytać ciekawostki o patronie szkoły. Hymn szkoły zakończył imprezę. Na stronie internetowej szkoły zamieszczono też kilka ciekawostek o Reymoncie. 

- Chwalimy się tak sławnym noblistą i dbamy o jego pomnik, który znajduje się niedaleko Czwórki na skwerze u zbiegu ulic Narutowicza i Kościuszki. Dzisiaj w rocznicę urodzin Władysława St. Reymonta uczniowie z kl. 4a pod opieką wychowawcy Joanny Marczak-Burzyńskiej zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem patrona szkoły – przekazała szkoła.

Więcej o:
psp nr 4 psp nr radomsko reymont dzień patrona
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE