Dzieci z Klubu Młodziaka pożegnały zimę

Wszyscy z utęsknieniem czekamy na wiosnę, kiedy to zimowa pogoda - śnieg mróz, pluchy i szybko zapadające wieczory odejdą w zapomnienie. Dzieci z Klubu Młodziaka przywitały wiosnę 21 marca.

Wszyscy z utęsknieniem czekamy na wiosnę, kiedy to zimowa pogoda - śnieg mróz, pluchy i szybko zapadające wieczory odejdą w zapomnienie. Dzieci z Klubu Młodziaka, placówce podległej Ośrodkowi Wspieranai Rodziny,  przywitały wiosnę 21 marca.
Topienie Marzanny przez dzieci i rodziców z Klubu Młodziaka
Jednym z polskich zwyczajów związanych z pierwszym dniem wiosny jest topienie symbolizującej zimę Marzanny. Marzanna, to kukła, którą palono lub topiono, aby przywołać wiosnę. Wykonuje się ją ze słomy lub gałęzi, szmatek, bibuły, zdobi wstążkami, kwiatkami.

Topienie Marzanny związane jest z dawnymi przekonaniami, które podtrzymywane są do dziś. Marzanna jest symbolem zimy, a jej zniszczenie ma odgonić zimę, a przywołać wiosnę. Dawniej wierzono, że topienie Marzanny może przyspieszyć wybudzenie się przyrody z zimowego snu. Po 21 marca trawniki powinny się zazielenić, a pierwsze wiosenne kwiaty zakwitnąć. Poza tym zwyczaj ten miał zapewnić dobre plony w nadchodzącym roku.

Dzieci z Klubu Młodziaka już od poniedziałku poznawały tradycje związane z pierwszym dniem wiosny. - Oglądając obrazki na tablicy multimedialnej poznawały zwiastuny wiosny, m.in. przebiśniegi, krokusy, bociany. Powstało wiele prac związanych z wiosną. Do prac plastycznych wykorzystano różne techniki: malowanie farbami, wycinanie z kolorowego papieru, przyklejanie kulek z bibuły na obrazek. Powstały piękne kwiatki, motylki, żabki, biedronki - mówią wychowawczynie z Klubu. Dzieci poznawały i uczyły się piosenek i wierszyków związanych z wiosną.

Z pomocą wychowawców zrobiły Marzannę, którą 21 marca razem z wychowawcami i rodzicami wrzuciły do wody głośno mówiąc: "Marzanno, Marzanno ty zimowa panno, do wody cię wrzucamy bo zimę żegnamy".

Klub Młodziaka mieści się przy ul. Konopnickiej 4.

Więcej o:
owr ośrodek wspierania rodziny dzień wiosny owr radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE