Dyskutowali o finansach szpitali

Dyskutowali o finansach szpitali Fot. Starostwo Powiatowe w Radomsku

Członek Zarządu Powiatu Radomszczańskiego Fabian Zagórowicz wraz z zastępcą dyrektora Szpitala Powiatowego w Radomsku - dr. Andrzejem Kałmukiem wzięli udział w spotkaniu dotyczącym sytuacji szpitali w obliczu finansowych skutków wynikających z uchwalonej w maju tego roku ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

W zorganizowanej przez Związek Powiatów Polskich, Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych i Urząd Miasta St. Warszawy debacie uczestniczyło kilkuset prezydentów, starostów i członków zarządów powiatów odpowiedzialnych za ochronę zdrowia, a także dyrektorzy szpitali z całej Polski.

Powodem zwołania konferencji były prognozy dotyczące niekorzystnych skutków w budżetach szpitali, spowodowanych zmianą przepisów wypłacania wynagrodzeń niektórym pracownikom zatrudnionym w podmiotach leczniczych. Z przeprowadzonych analiz wynika, że w ślad za uchwalonymi przez Sejm RP przepisami w budżecie centralnym nie zostały zabezpieczone odpowiednio wysokie kwoty na podwyżki wynagrodzeń dla pracowników służby zdrowia. Tymczasem w budżetach szpitali na wprowadzone podwyżki brakuje 30-40 proc. koniecznych do wypłat kwot.

Ponadto obecnie zaproponowana niewystarczająca regulacja wyceny świadczeń zdrowotnych nie uwzględnia coraz większej dysproporcji pomiędzy poziomem finansowania, a drastycznie rosnącymi kosztami funkcjonowania szpitali.

Wypracowane podczas spotkania wnioski będą przedstawione w stanowisku przygotowywanym przez Związek Powiatów Polskich.

(info: Starostwo Powiatowe w Radomsku)

Więcej o:
spotkanie szpitale finanse finanse szpitali dyskusja związek powiatów polskich
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE