Mieszkańcy Radomska wzięli dziś (18 sierpnia) udział w debacie dotyczącej rewitalizacji centrum naszego miasta. Pierwsza część spotkania jakie miało miejsce w Miejskim Domu Kultury poświęcona była teorii rewitalizacji oraz Gminnemu Programowi Rewitalizacji Centrum Radomska 2020. Po zakończeniu części teoretycznej nastała ożywiona dyskusja, wywołana m.in. możliwością wprowadzenia płatnych parkingów w rewitalizowanej części Radomska. Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszył się też temat zagospodarowania rzeki Radomki oraz uspokojenia ruchu kołowego.
Miejsca parkingowe były jednym z dominujących tematów podejmowanych przez mieszkańców biorących udział w debacie. Dzięki rewitalizacji możliwym będzie zwiększenie ich ilości o około 10 % w stosunku do stanu obecnego, natomiast płatne miejsca parkingowe póki co nie są przesądzone. Jak wyjaśnia prowadzący debatę wiceprezydent Jacek Belka takie rozwiązanie brane jest jednak pod uwagę. Wszystko zależy jednak od tego czy będzie ono najkorzystniejszym z rozwiązaniem z kilku innych wariantów.
- Płatne miejsca są jednym z przedmiotów analizy. Jeśli okaże się, że będzie konieczność wyprowadzenia ruchu z centrum w zamian za zachowanie ruchu dwukierunkowego, to wówczas uspokojenie ruchu może wiązać się z wprowadzeniem płatnej strefy parkowania – wyjaśnia wiceprezydent Belka.
Kolejnym tematem wywołującym większą dyskusję była renaturalizacja rzeki Radomki. Jak wyjaśnia wiceprezydent Belka, polegać ona będzie w pierwszej kolejności na realizacji inwestycji na odcinku centralnym, który ma dość dobrze uregulowaną sytuację prawną, w związku z czym będzie łatwo uzyskać pozwolenia na budowę. Renaturalizacja miałaby polegać na utworzeniu polderów zalewowych, które będą pełnić funkcję częściowej retencji. Mają to być elementy, które będą spowalniały bieg rzeki. Kanał będzie również oczyszczony, odmulony i pogłębiony oraz będą zmodernizowane skarpy.
Według jednego z ekspertów rewitalizacja centrum miasta jest potrzebna, świadczą o tym m.in. wyniki badań prowadzonych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Łódzkiego, w których Radomsko zajęło niechlubne ostatnie miejsce w porównaniu z podobnymi miastami z naszego województwa.
- Prowadziłam razem z grupą studentów z kierunku gospodarki przestrzennej, wydziału nauk geograficznych i wydziału zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, badania dotyczące jakości przestrzeni publicznej centrum miast. Wybranych do badań zostało 6 średnich miast województwa łódzkiego, i z przykrością muszę stwierdzić, że Radomsko w trzech metodach badań zajęło w ostatecznym rankingu ostatnią pozycję – wyjaśnia dr inż. architekt Anna Wojnarowska z Katedry Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej Uniwersytetu Łódzkiego, Wydział Geograficzny.
JP, JT