Dyrektor PCPR opowiada na krzywdzące zarzuty po emisji „Nasz nowy dom”

Dyrektor PCPR opowiada na krzywdzące zarzuty po emisji „Nasz nowy dom” Fot. starostwo powiatowe

Monika Machler, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, odpowiada na krzywdzące zarzuty, które pojawiły się pod adresem pracowników po wyemitowaniu na antenie Telewizji Polsat programu „Nasz nowy dom”. W odcinku wystąpiła rodzina zastępcza będąca pod opieką PCPR.

23 maja na antenie Polsatu wyemitowano program „Nasz nowy dom”, w której bohaterami była rodzina ze Strzałkowa.

Dzień po emisji do starosty Beaty Pokory wpłynął wniosek Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, by wykazano jakiego rodzaju wsparcia i pomocy udzielono rodzinie ze Strzałkowa, która wzięła udział w programie. Bowiem babcia, która wychowuje samotnie wnuka, sprawuje nad nim opiekę rodziny zastępczej. Nad tymi czuwa w powiecie PCPR. Ministerstwo w swoim wniosku wskazało iż obowiązkiem samorządów jest zapewnienie odpowiednich warunków do życia i nauki dzieciom umieszczonym w rodzinach zastępczych. W związku z wystąpieniem rodziny w programie telewizyjnym, Ministerstwo oczekuje wyjaśnień jakiej pomocy im udzielono. Więcej o tym przeczytacie naszym artykule Ministerstwo Rodziny chce wyjaśnień od starosty w sprawie rodziny ze Strzałkowa.

Pojawiły się także komentarze i zarzuty, na które odpowiada dyrektor PCPR Monika Machler:

W odpowiedzi na krzywdzące komentarze, które zarzucają pracownikom Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomsku bezczynność w obliczu złej sytuacji mieszkaniowej rodziny ze Strzałkowa pragnę zwrócić uwagę, że rodzina ta została zgłoszona do udziału w programie telewizyjnym właśnie przez PCPR. Rodzina od lat objęta jest pomocą przewidzianą przez przepisy regulujące zakres wsparcia dla rodzin zastępczych spokrewnionych. Należy jednak podkreślić, że zgodnie z prawem w takiej sytuacji zakres udzielanej pomocy jest zupełnie inny niż w przypadku zawodowych rodzin zastępczych. Wachlarz świadczeń jest mniejszy i nie przewiduje pomocy w zakresie remontu mieszkania. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, mając obowiązek działać zgodnie z przepisami nie mogło więc na przykład sfinansować remontu. Pomoc lokalowa leży w gestii gmin i miast, takiej możliwości przepisy nie dają powiatom. W tej sytuacji pracownicy PCPR, widząc szybką i realną szansę na poprawę warunków mieszkaniowych dzięki programowi ,,Nasz nowy dom” zgłosili rodzinę ze Strzałkowa do udziału w tym projekcie (w sumie zgłoszono 3 rodziny z terenu powiatu, jedna została przyjęta, druga – odrzucona, trzecia – sama zrezygnowała). Jeszcze raz dziękuję wszystkim pracownikom PCPR i władzom powiatu za zaangażowanie w bezinteresowną pomoc podczas realizacji programu.
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Radomsku

W Powiecie Radomszczańskim funkcjonuje 145 rodzin zastępczych, w których wychowuje się 234 dzieci, w tym: 8 zawodowych rodzin zastępczych oraz 2 rodzinne domy dziecka, pozostałe to rodziny spokrewnione i niezawodowe.

Więcej o:
nasz nowy dom polsat polsat
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE