Dron pogromca smogu w powiecie?

Dron pogromca smogu w powiecie?

Poniedziałkową (14 stycznia) komisję rozwoju w Starostwie Powiatowym radni całkowicie poświęcili kwestii zanieczyszczenia powietrza. Do walki ze smogiem niektóre miasta wykorzystują nowości technologiczne. Chodzi o drony. Nad zasadnością zakupu takiego sprzętu dla powiatu radomszczańskiego rozmawiali radni wraz z zaproszonymi gośćmi. Były m.in. prezentacje te multimedialne oraz te na żywo, z pomiaru zanieczyszczenia powietrza za pomocą drona.

O tym, że problem smogu jest ogromny wiadomo jest od dawna. To czym oddychamy ma wpływ na nasze zdrowie. Wiele się na ten temat prowadzi rozmów, jednak jakość powietrza wcale od nich nie jest lepsza. Przewodniczący komisji rozwoju powiatu, Marek Rząsowski w całości poświęcił ją temu zagadnieniu. Zaprosił na posiedzenie m.in. firmę z Lublina, która zajmuje się sprzedażą dronów specjalizujących się w pomiarze zanieczyszczenia powietrza. Opowiadali o jego zaletach, możliwości wskazania jakiego typu są to zanieczyszczenia.

Zaproszona na komisję Młodzieżowa Rada Miasta zaprezentowała wyniki przeprowadzonej wśród młodzieży ankiety na temat walki ze smogiem. Z ich wniosków wynika m.in. to, że potrzeba jest większej edukacji i to wśród dorosłych.

Jak opowiadali przedstawiciele firmy z Lublina, dron wykonuje pomiar spalin, jakie wydobywają się z kominów. W sytuacji stwierdzenia jakiś nieprawidłowości straż miejska ma prawo dokonać kontroli pieca i tego czego na danej posesji używa się do ogrzewania. Jednak, jak się okazuje zakup dronu to nie wszystko. Bowiem starostwo nie ma takich uprawnień żeby przeprowadzać pomiary na prywatnych posesjach. Jego kompetencje kończą się na przedsiębiorstwach, które może kontrolować. A samo monitorowanie powietrza i wykrycie substancji nie wystarczy.

Wydaje się, że bez pomocy ze strony państwa, samym samorządom nie uda się tego problemu zwalczyć. Na co zwrócili uwagę sami radni, podejmowanie przez nich jakichkolwiek działań, przypomina zamknięte koło. Dron przeprowadzi pomiar powietrza, zostaną stwierdzone nieprawidłowości i nawet w sytuacji możliwości kontroli pieców i nałożenia mandatu przez policję czy sąd, problem nie znika. A to dlatego, że jeśli kogoś nie stać czy to na wymianę pieca, czy zakup dobrej jakości węgla bądź innego paliwa grzewczego, to nadal będzie się ogrzewać tym co ma.

Pomimo tego, pomysłu zakupu dronu nie odrzucają. Skierowane zostały wnioski do zarządu o rozważenie tego tematu i podjęcie rozmów z gminami. Bowiem partycypacja kosztów zakupu dronu miałaby zostać rozdzielona pomiędzy miasto Radomsko, starostwo powiatowe oraz gminy powiatu radomszczańskiego.

Ile kosztuje dron?

Co tu dużo kryć, kwota tego nowoczesnego urządzenia nie jest mała. Dron zaprezentowany radnym kosztuje około 70 tys. zł netto. Jednak to nie wszystkie koszty. Do tego dochodzi przeprowadzenie płatnego szkolenia na operatora drona.

Do zarządu trafi jeszcze jeden wniosek, który radni wystosowali, m.in. o zakup czujników stacjonarnych. Zamontowane na terenach gmin pozwolą stworzyć mapę zanieczyszczeń powietrza.

Więcej o:
starostwo powiatowe radomsko dron radomsko zanieczyszczenie powietrza radomsko
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE