Dotacje na edukację i kulturę przyznane

Dotacje na edukację i kulturę przyznane Fot. Łódzki Dom Kultury

II edycja konkursu na realizację przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturowej w ramach projektu Bardzo Młoda Kultura została rozstrzygnięta. W konkursie wzięło udział 65 uczestników, a dofinansowanie otrzymało 9 beneficjentów, m.in. z Radomska.

Konkurs zorganizowany został w ramach drugiej edycji programu Bardzo Młoda Kultura  w województwie łódzkim. Łódzki Dom Kultury – operator programu w regionie, powołując komisję konkursową w składzie: Anna Czyżewska, Dagmara Pietrzyk, Katarzyna Michalska oraz Paweł Perdek, przyznał granty najlepszym 9 projektom z zakresu edukacji kulturowej. Ich wysokość to od przeszło 9 do 5 tys. zł. W sumie na konkurs przeznaczone zostało 70 tys. zł.

Projekty z Łodzi i regionu, które otrzymały dofinansowanie na realizację działań edukacji kulturowej:

1. Justyna Słoma (Stowarzyszenie Level UP, Łódź i Łowicz) „Świat lokalnych kultur” – projekt opiera się na stworzeniu wirtualnej gry (przypominającej te realizowane w przestrzeni miejskiej) dotyczącej lokalnej tradycji, historii i kultury, aby prowadzić edukację kulturalno-edukacyjną dla młodzieży w regionie Łowickim i Łódzkim.

2. Luiza Łuszcz-Kujawiak - Portiernia Sztuki (Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne), Łódź, „INNO-WACJE / INNO-KREACJE” – projekt podejmuje tematykę bardzo szeroko rozumianej inności. Uczestnicy wspólnie stworzą spektakl, na którego kształt złożą się ich historie oraz doświadczenia.

3. Bogusław Kurzyński (Fundacja „ZAMIAST...”) „Pędzlem po artyście”, powiat wieluński - to cykl warsztatów dla uczniów szkoły ponadpodstawowej, podczas których zapoznają się oni z dziełami uznanych malarzy różnych stylów, by następnie stworzyć wspólnie obraz złożony z pikseli.

4. Joanna Sroczyńska (Miejski Dom Kultury w Radomsku) - Warsztaty edukacyjno-artystyczne „Śladami Stacha z Warty 3D” - to warsztaty edukacyjno - artystyczne dla dzieci w wieku 10 – 13 lat, inspirowane postacią i twórczością zapomnianego artysty - rzeźbiarza i malarza Stanisława Szukalskiego ps. „Stach z Warty”.

5. Patrycja Terciak (Łódź) „OGRODOWA MÓWI” - to projekt skupiony wokół lokalizacji przy ulicy Ogrodowej w Łodzi w bezpośrednim sąsiedztwie dawnego imperium I. K. Poznańskiego. „OGRODOWA MÓWI” jest projektem z obszaru edukacji kulturowej i ma na celu wypracowanie z dziećmi i młodzieżą zamieszkującymi lokacje przy Ogrodowej swoistych map pamięci, będących - przede wszystkim - opracowaniem wyjątkowego charakteru, pamięci i historii miejsca, w którym się znajdują.

6. Żanetta Marzuchowska (powiat sieradzki) Sieradzki Teatr reaktywacja - warsztaty teatralne dla przedszkolaków oraz uczniów, które spowodują reaktywację gałęzi życia kulturalnego w mieście, które posiada własny teatr, ale tylko jako budynek.

7. Ada Słowikowska (Niepubliczna Szkoła Podstawowa Fundacji Oświatowej „Nasza Szkoła”, Łódź) „#SloMo - warsztaty ze zwalniania tempa” – projekt złożony z zajęć interdyscyplinarnych, obejmujących zagadnienia związane ze sztuką filmową, montażem, improwizacją muzyczną i ruchową oraz filozofią powolności („slow life”).

8. Grzegorz Nowak (Fundacja Słowem Pisane ) „Droga do gwiazd. Wakacyjne warsztaty modelarskie”, Wieluń - to nowatorski projekt edukacyjny przeznaczony dla młodzieży, gdzie uczestnicy zajęć poszerzają swoją wiedzę z historii literatury, filmu czy sztuki w oparciu o zagadnienia związane z historią lotnictwa. Dodatkowo młodzież nabędzie kompetencje z zakresu aerodynamiki, fizyki, mechaniki, lotu, czy materiałoznawstwa.

9. Krzysztof Góralczyk (Dom Kultury w Łęczycy ) „Czy diabeł może płakać po spalonym kościele? – legendy o Borucie w animacji poklatkowej” – to cykl warsztatów z animacji poklatkowej. Dzieci i młodzież przygotują filmy na podstawie poznanych wcześniej legend o Diable Borucie, aby w ten sposób zgłębić i rozpropagować kulturę i tradycje ludowe Ziemi Łęczyckiej.

Realizacja zwycięskim projektów trwać będzie do połowy października 2020 r. Działania edukacyjne i animacyjne realizowane w ramach konkursu projektu realizowane będą zarówno w fizycznej przestrzeni publicznej (offline), jak i w Internecie (online).

Głównym celem programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021 jest rozwijanie sieci współpracy instytucji, organizacji i osób prywatnych, zajmujących się animacją i edukacją kulturową.

Więcej informacji o projekcie Bardzo Młoda Kultura woj. łódzkie znajduje się na stronie www.bmklodzkie.pl.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021.

Więcej o:
bardzo młoda kultura dotacje łdk łódzki dom kultury
Wróć na stronę główną

KOMENTARZE

PRZECZYTAJ JESZCZE