Dostałeś SMS o nieuregulowanym rachunku za energię elektryczną bądź gaz? Uważaj, to może być oszustwo!

Dostałeś SMS o nieuregulowanym rachunku za energię elektryczną bądź gaz? Uważaj, to może być oszustwo! Fot. KPP Radomsko

Phishing to rodzaj oszustwa, który polega na podawaniu się za inną osobę, podszywaniu się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, danych logowania, danych karty kredytowej, konta bankowego lub używanych haseł. W naszym regionie złodzieje w ciągu ostatnich kilku dni podszywają się pod PGE i żądają od swoich potencjalnych ofiar dopłat do energii. Nie dajcie się nabrać, nie klikajcie w załączone linki. Te wiadomości to pułapka.

Radomszczańscy policjanci ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod PGE, którzy za pośrednictwem wiadomości SMS, wzywają do uregulowania należności grożąc odłączeniem energii.

- Jest to jedna z metod działania oszustów. Zazwyczaj w wiadomościach jest informacja o konieczności dokonania dopłaty oraz link, który ma teoretycznie pozwolić szybko rozwiązać problem. W rzeczywistości zostaniemy przekierowani na fałszywą stronę, gdzie ofiara ma do wyboru kilka metod płatności. Jeżeli natychmiast nie przerwiemy tej operacji, w tym miejscu nastąpi próba wyłudzenia danych kart lub loginów oraz haseł do bankowości elektronicznej – mówi Aneta Wlazłowska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Radomsku.

W ostatnich dniach z różnych numerów telefonów rozsyłane są SMS-y o treści PGE również w powiecie radomszczańskim i bełchatowskim. Treść takiej wiadomości to przykładowo: „Na dzień 27.04 zaplanowano odłączenie energii elektrycznej! Prosimy o uregulowanie należności: https://vk.sv./Qht-oF". Treść zawiera link, za którego pośrednictwem można pobrać aplikację.

- Ostrzegamy - to oszustwo i próba kradzieży pieniędzy z konta bankowego adresata. Przestępcy, podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy kurierskie wysyłają do przypadkowych osób powyższe wiadomości. Zależy im, aby adresat wiadomości szybko kliknął w link i zainstalował na swoim telefonie złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przejęcie kontroli nad telefonem i dostanie się do bankowości mobilnej. Link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas przestępcy mogą wejść w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta bankowego – wyjaśnia Aneta Wlazłowska.

- Przestrzegamy przed sprawcami oszustw. Ich metody są cały czas udoskonalane, dlatego bardzo ważne jest, żebyśmy nie robili niczego pochopnie i pod presją czasu. Zanim dokonamy płatności musimy zweryfikować czy opisana w wiadomości sytuacja faktycznie ma miejsce. Nigdy też nie wchodźmy w otrzymane linki, które przekierowują nas na fałszywe strony banku. Nie dajmy się zwieźć, gdyż są one łudząco podobne do tych, z których korzystamy na co dzień. Podczas logowania się musimy być bardzo ostrożni i czujni. Ważne jest także, żebyśmy o metodach stosowanych przez oszustów rozmawiali z najbliższymi. To pozwoli im ochronić nie tylko pieniądze, ale i dane osobowe – dodaje A. Wlazłowska.

Więcej o:
radomsko policja radomsko ostrzeżenie fałszywe sms pge oszustwo
Wróć na stronę główną

PRZECZYTAJ JESZCZE